V Přešticích se žije nejlépe
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích, zdroj: Město Přeštice
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích, zdroj: Město Přeštice

V Přešticích se žije nejlépe

15 února, 2023 0 Od Pavel Žižka

Portál obcevdatech.cz sbírá a zveřejňuje data o kvalitě života v jednotlivých obcích s rozšířenou působností napříč celou Českou republikou. Podle indexu kvality života jsou nejlepším místem k životu v celé ČR Říčany. V Plzeňském kraji patří prvenství Přešticím.

Vzhledem k tomu, jak se index počítá, si vítěz každý rok odnese hodnocení 10.0. Naopak města s nejnižším indexem kvality života obdrží nulu. Tu za loňský rok drží Karviná a Orlová. Všech patnáct obcí s rozšířenou působností v Plzeňském kraji si ale vedlo o poznání lépe. Nejvyšší bodové ohodnocení si odnesly Přeštice – 6.5, což je podobné číslo, jako mají například středočeské Hořovice nebo Beroun.

Rovnou šestku a druhé místo v kraji získaly Rokycany. Plzni a Stodu k šestce chyběla desetina bodu, čímž se dělí o bronzovou příčku. Jak dobrým místem k životu Plzeňský kraj je, dokládají i velmi slušná hodnocení těch, kdo v kraji hodnocení uzavírá. 3,6 bodu v případě Sušice a 3,8 bodu v případě Horšovského Týna patří v rámci celé republiky k průměru.

Portál Obce v datech do indexu kvality života zahrnuje číselná vyjádření dostupnosti služeb, kvality životního prostředí, materiálního zabezpečení a sociálních ukazatelů v daných obcích. Na výsledcích se tak podílí například dostupnost lékařské péče, nabídka pracovních míst, množství exekucí, dostupnost škol a dalších služeb, stěhování do a z obcí apod. Jedná se tak skutečně o čísla s velkou vypovídací hodnotou.

zdroj: Obce v datech