Vánoce na sněhu? Leda na Šumavě
Zimní Šumava, zdroj: Pixabay
Zimní Šumava, zdroj foto: Pixabay

Vánoce na sněhu? Leda na Šumavě

12 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Zimní vlna na konci listopadu a v prvních dnech prosince přinesla starosti řidičům i silničářům, ale vzbudila velké naděje u romantiků. Ladovskou zimu už ovšem stihla ukončit nebo alespoň přerušit obleva posledních dnů, a tak s nadějemi vyhlížíme dlouhodobou předpověď meteorologů. Budou letos konečně bílé Vánoce?

Opravdu zasněžené vánoční svátky jsme v posledních nejméně deseti letech nezažili a zdá se, že si budeme muset nechat zajít chuť i letos. V nejnovějším výhledu Českého meteorologického ústavu na nadcházející měsíc totiž příliš mrazu nenajdete.

Právě probíhající týden má být teplotně průměrný až nadprůměrný. Vyjma noci z pátku na sobotu nebudou pod bod mrazu klesat ani noční teploty. Ty denní pak budou v nížinách a v tepelných ostrovech měst atakovat výjimečně až 10°C. K tomu nás bude provázet tradičně prosincová pošmourná obloha s dešťovými či smíšenými přeháňkami.

Obrat k chladnějšímu počasí nás nečeká ani v následujícím týdnu, který skončí Štědrým dnem. Měsíční výhled počítá s nadprůměrnými teplotami. Ty noční by měly jen zřídka klesat pod nulu, denní se pak budou pohybovat v podobných mezích jako tento týden.

Jen mírné ochlazení by měl přinést poslední týden letošního roku. Ani v tomto případě ale průměrná teplota neklesne pod bod mrazu. Český hydrometeorologický ústav předpokládá denní teploty kolem 3°C a noční lehce pod bodem mrazu. Toto období je však ještě poměrně daleko, a tak modely pracují s velkou mírou nejistoty.

Pokud toužíte po bílých Vánocích, asi Vám nezbyde než vyrazit na Šumavu. V jejích horních partiích zřejmě obleva nezpůsobí roztání veškerého sněhu a naopak tu může ještě přisněžit, i když pod horami bude pršet. Sněhová pokrývka v Brdech a v Českém lese mimo vrcholové partie bohužel příliš pravděpodobná není.

zdroj: Český hydrometeorologický ústav