Vánoční dárek pro milovníky přírody: Orel mořský z Brd spokojeně žije v jižních Čechách
"Brdské" mládě orla mořského kroužkované v roce 2020, foto: Karel Makoň
"Brdské" mládě orla mořského kroužkované v roce 2020, foto: Karel Makoň

Vánoční dárek pro milovníky přírody: Orel mořský z Brd spokojeně žije v jižních Čechách

23 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Jedním z velikánů a vrcholových dravců Brd i celé české přírody je orel mořský. Pravidelně tu hnízdí a vyvádí mláďata v okolí známých a rozsáhlých Padrťských rybníků, které mu spolu s okolními lesy poskytují téměř dokonalé životní prostředí. Dobrá zpráva o brdských orlech přišla krátce před Vánoci z jižních Čech.

Plzeňští ochránci přírody nedaleko Padrťských rybníků 5. května 2020 okroužkovali dvě mláďata našich největších dravců. Po více než třech letech byl jeden takto okroužkovaný orel spatřen znovu. Brdskému mláděti, tedy dnes už spíše puberťákovi, se zalíbilo sto kilometrů jihovýchodně od místa, kde se vylíhlo.

„Jedno ze dvou mláďat Lukáš Hamáček  22. prosince 2023 odečetl na rybníku Staré jezero v katastru obce Chlum u Třeboně. Barevný kroužek odečetl dalekohledem. Orel byl ve společnosti dalších orlů živý a ve výborné kondici,“ vysvětluje plzeňský ochránce přírody Karel Makoň, který u kroužkování tohoto orla před třemi lety byl. Přinesl tak skvělou zprávu nejen pro brdské milovníky přírody.

Orel mořský je největší evropský orel a největší dravec vyskytující se v Česku. Délka jeho těla dosahuje 76–92 cm a v rozpětí křídel měří 190–253 cm. Někteří jedinci mohou mít rozpětí zřejmě až 260 cm. Samice jsou o něco větší a hmotnější než samci a jejich hmotnost obvykle osciluje kolem 5 kg. Největší známý jedinec vážil 10,8 Kg.

Tento impozantní dravec byl ve velké části původního areálu vyhuben, nebo zde byly výrazně sníženy jeho početní stavy. Začátkem 20. století vymizel z Irska, roku 1916 naposledy zahnízdil ve Skotsku, v roce 1980 v Dánsku, v roce 1964 na Slovensku, roku 1946 v Rakousku. V posledních letech se však situace zlepšuje a znovu se šíří zpět do původních lokalit. Na českém území se znovu objevuje od roku 1984 i v ČR. Po celé Evropě hnízdí asi 5 000 párů.

zdroj: Dobrovolný ekologický spolek – Ochrana ptactva, Karel Makoň (tisková zpráva), Wikipedia