Viago Bologna a Venice: dva nové české elektroskútry za zajímavou cenu
Elektroskútr ViaGo Bologna, zdroj foto: ViaGo
Elektroskútr ViaGo Bologna, zdroj foto: ViaGo

Viago Bologna a Venice: dva nové české elektroskútry za zajímavou cenu

21 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Nová česká značka elektrických skútrů a motorek ViaGo, kterou uvedla na trh společnost SWS, představuje dva nové dvoumístné modely Bologna a Venice. Už jejich názvy napovídají, že se jedná o skútry laděné do populárního a designově atraktivního italského stylu.

Bologna nabízí tradiční retro provedení, výkon 2 nebo 4 kW, dojezd podle modelu až 50 či 100 km a vyjímatelnou baterii pro snadné dobití v jakékoli elektrické zásuvce například doma nebo v kanceláři. Venice upoutá moderním vzhledem téměř nerozeznatelným od klasického skútru poháněného spalovacím motorem a dojezdem až 100 km.

ViaGo Bologna je elektro skútr designovaný na první pohled do tradičního italského retro stylu a kombinuje kvalitní provedení, materiály a atraktivní cenu. Ze všech elektrických skútrů a motorek ViaGo nabízí právě Bologna největší výběr variant – objednat ho lze s motorem o výkonu 2 nebo 4 kW, oba buď v základním provedení Classic nebo ve výbavě Deluxe s alarmem, GPS čipem pro snadnou kontrolu polohy skútru, celou řadou chromových doplňků včetně předního a zadního sklopného nosiče a stylovými pneumatikami s bílými bočnicemi. Na zadní nosič lze navíc v barvách identických se skútrem samostatně dokoupit kufr, do kterého se pohodlně vejde i přilba. K základnímu modelu Classic lze doplňky objednat i samostatně.

O rychlosti, aktuálním stavu nabití baterie a ujetých kilometrech informuje řidiče přehledný a za všech okolností dobře čitelný displej. Z boku blatníku je prostor pro telefon a doklady s USB-A konektorem, který lze využít pro dobíjení uloženého smartphonu. Velkou výhodou tohoto skútru je uživatelsky snadno a rychle vyjímatelná baterie s následnou možností jejího dobití u jakékoli elektrické zásuvky. Dobíjecí adaptér má velikost větší notebookové nabíječky, lze ho vzít snadno s sebou a plného dobití je dosaženo při vybité baterii po 6 hodinách.

Viago Bologna váží podle zvolené konfigurace od 115 do 125 kg a je možné ji zatížit až 150 kg. Modely s 2kW motorem dosahují maximální rychlosti 45 km/h, výkonnější verzi lze rozjet až na úctyhodných 85 km/h. Podle toho, zda objedná zákazník variantu s jednou nebo dvěma Li-Ion bateriemi, nabízí skútr dojezd až 50, respektive 100 kilometrů. O spolehlivé a bezpečné brždění se starají kotoučové hydraulické brzdy.

ViaGo Bologna Classic je v nabídce aktuálně v pěti barevných provedeních – bílé, lesklé či matné černé, světle modré a mentolově zelené. Model Viago Bologna 2000W Deluxe je k dispozici ve výrazné červené barvě a Viago Bologna 4000W Deluxe se aktuálně prodává v modrém provedení. Cena skútru ViaGo Bologna se pohybuje od 57 990 Kč do 94 990 Kč.

ViaGo Venice je skútr v neotřelém dominantním designu, který je téměř k nerozeznání od motocyklu se spalovacím motorem. Navzdory maximální rychlosti omezené na 45 km/hod se může pochlubit překvapivou akcelerací, která mu umožňuje rychlý start na křižovatkách. Díky konstrukci a optimalizovanému těžišti je

manipulace s ním i přes váhu 112 kg velmi snadná a motocykl uveze zátěž až 150 kg. Z celé řady elektrických skútrů a motorek ViaGo nabízí právě Venice nejautentičtější pocit jízdy ve srovnání s opravdovou motorkou. S tím korespondují i na obou kolech použité výkonné kotoučové hydraulické brzdy.

Jeho přední části dominují dva velké světlomety a na přístrojové desce umístěný velmi jasný displej. Pro uložení věcí je přímo pod sedadlem k dispozici prostorný a zamykatelný zavazadlový prostor. Kromě volby barvy si zákazník může zvolit jednu ze dvou variant kapacit Li-Ion baterie (20 nebo 40 Ah). Od toho se odvíjí i dojezd až 50 či 100 kilometrů. Venice je třeba nabíjet v dosahu běžné elektrické zásuvky s napětím 220 V a jeho plné dobití trvá 6 hodin.

Viago Venice je na trhu v černé, tmavě šedé, modré a červené barvě. Cena provedení se základní 20Ah baterií je 59 990 Kč, varianta s výkonnější baterií a dojezdem až 100 km stojí 74 990 Kč.

Každý objednaný motocykl ViaGo je před dodáním sestaven, zkontrolován a detailně nastaven v odborném a autorizovaném moto servisu Daemons Moto Custom. Zákazník obdrží paletu, ze které motorku sundá a okamžitě jezdí. Reálný dojezd všech elektroskútrů závisí stejně jako spotřeba paliva u tradičních motocyklů na stylu jízdy, profilu terénu a zatížení.

Na všechny uvedené skútry je nutná registrace SPZ a zajištění povinného ručení. Modely s maximální rychlostí do 45 km/h mohou řídit osoby starší 15 let s řidičským oprávněním skupiny AM, výkonnější stroje vyžadují řidičský průkaz skupiny B a dosažení věkové hranice 18 let.

zdroj: Filip Vítek, MediaBase