Z gigafactory nebude nic. Podle nejnovějších plánů má letiště v Líních využívat armáda
Letecká záchranná služba Armády České republiky v Líních, zdroj foto: Plzeňský kraj, Bc. Patrik Pátek
Letecká záchranná služba Armády České republiky v Líních, zdroj foto: Plzeňský kraj, Bc. Patrik Pátek

Z gigafactory nebude nic. Podle nejnovějších plánů má letiště v Líních využívat armáda

14 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Kolem letiště v Líních se začíná psát Odyssea, za kterou by se ani Homér nemusel stydět. Její Ilias v podobě záměru vystavět v jeho areálu obří továrnu na baterie v režii Volkswagenu nevyšel. Co dál? O tom jednali zástupci obcí na ministerstvu obrany.

Aktuální plány armády říkají, že na letišti v Líních má vzniknout velké logistické centrum s kapacitou pro krátkodobé ubytování, se sklady a také zázemí pro tuzemská i spojenecká vojska. Informoval o tom server Novinky.cz. Tento záměr armády potvrdil i starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany), který se jednání na ministerstvu osobně účastnil. Pozitivní dojmy z tohoto jednání dokládá i to, že informující příspěvek na facebookové stránce Aktivní Dobřany začal vtipem: „Tolik generálů pohromadě jsme dlouho neviděli.“ 

Pak ale přišly na řadu informace ve vážnějším duchu:
Představa armády ve zkratce je:
1) udržení záchranky alespoň do roku 2028;
2) logistické centrum s kapacitou krátkodobého ubytování,
3) umístění praporu aktivních záloh,
4) získání licence na provoz vojenského záložního letiště.
Naší podmínkou pro další jednání je schválení změny Zásad územního rozvoje, která odstraní i ty části stávající průmyslové zóny, které jsou mimo areál bývalého (možná i budoucího) vojenského letiště. A která zároveň upraví trasy potřebné infrastruktury tak, jak už jsme si vyjednali dříve.
Vypadá to, že v tomto dosahujeme automatické shody, protože s představami armády také neladí průmysl těsně vedle zóny.
Celkově bylo jednání skvěle připravené, byli přítomni nejen nejvyšší představitelé armády a ministerstva, ale i lidé, kteří na záměru odvádějí konkrétní práci. Ti pochopitelně nežijí v mediálních pohádkách o tom, co tam dnes je nebo není. O to budou jednání snazší. Další bude v polovině ledna.
Oceňujeme přístup náčelníka Generálního štábu, který je pro, aby se jednání vedla transparentně.
Pro obyvatele okolních obcí, kteří hlasitě protestovali proti záměru na stavbu gigafactory, je klíčovou informací, že pro průmyslovou zónu v aktuálních plánech není místo. Obyvatelé celého kraje pak jistě ocení, že se v Líních počítá s leteckou záchrankou minimálně pro příštích pět let.
Prostor pro protesty části veřejnosti je však otevřen. Areál v Líních by totiž v případě válečného stavu mohl sloužit i jako zázemí pro spojenecké vojenské jednotky. „Jedním z našich úkolů v Alianci je poskytovat podporu hostitelské země. Líně jsou unikátní svou kapacitou, geograficky, blízkostí nemocnice, infrastrukturou a zároveň vzdáleností od místní aglomerace. Myslíme to vážně, je to strategický důležité,“ potvrdil náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ten zároveň řekl, že zatím není jasno osudu zdejšího aeroklubu. Projekt však v tuto chvíli počítá se zákazem pohybu civilních osob v areálu, a tak jeho přežití není příliš reálné.