Obce v datech: V kraji se nejlépe žije v Plzni, Nýřansko se propadlo nejvíc z celé republiky. Co další města v kraji?
Plzeň, zdroj foto: Pixabay
Plzeň, zdroj foto: Pixabay

Obce v datech: V kraji se nejlépe žije v Plzni, Nýřansko se propadlo nejvíc z celé republiky. Co další města v kraji?

13 prosince, 2023 4 Od Pavel Žižka

206 obcí s rozšířenou působností (ORP) v celé republice a v každé se žije jinak dobře. Dostupnost lékařské péče, kriminalita, stav životního prostředí… Podle těchto i podle řady jiných hledisek je každoročně srovnává společnost Obce v datech. Poslední vydání jejího přehledu potvrzuje dominantní postavení Plzně v rámci celého našeho regionu. Ukázalo ale i velký propad jen kousek za Plzní.

Hodnocení v rámci projektu Obce v datech porovnává kvalitu života na území 206 ORP po celé republice pomocí statistických nástrojů. Výsledkem je bodové hodnocení na škále 0 (nejhorší) až 10 (nejlepší). Celorepublikovým premiantem je už řadu let město Říčany ve Středočeském kraji. To dosáhlo desítky. Devítku překročila pak už jen Praha, osmičku Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a Hustopeče. Projekt zároveň potvrdil nejvyšší kvalitu života v jádrových oblastech středních, jižních a východních Čech a jižní Moravy. Naopak obce severních Čech i severní Moravy i letos žebříček uzavírají. Nejde přitom o hodnocení konkrétních měst a obcí, ale situace v celém regionu dané obce s rozšířenou působností.

K nadprůměrně hodnoceným i letos patřilo několik měst v Plzeňském kraji. Hodnocení 6.0 získala Plzeň, kde se podle této statistiky žije z celého kraje úplně nejlépe. O tři desetiny méně mají Přeštice a pět bodů překročily i Klatovy, konkrétně o tři desetiny bodu. Dobrou zprávou pro kraj je, že pod tři body, a tedy do pásma podprůměru, se žádná obec s rozšířenou působností v Plzeňském kraji nedostala. Všechny ostatní “plzeňské” ORP se pohybují v pásmu 3.5 až 5 bodů.

Tradičně nejslabší bodové hodnocení dostala Sušice (3.5 bodu) a Tachov (3.7 bodu). Velkým překvapením je pak bodové hodnocení situace v Nýřanech a v jejich okolí. Region této obce s rozšířenou působností (54 obcí v okolí Nýřan) získal pouze 3.5 bodu. V letošním žebříčku mu tak patří 150. místo v rámci celé ČR. To je oproti loňsku propad o 68 pozic – zdaleka největší ze všech sledovaných obcí s rozšířenou působností.

Zejména formu vydání celého hodnocení kritizuje starostka Nýřan Ing. Pavlína Caisová: “Pro řadu lidí je nepochopitelné hodnocení přes obce s rozšířenou působností. Spousta lidí tento pojem vůbec nezná a například Nýřany pro potřeby tohoto průzkumu vnímají jen jako město Nýřany. Nechápou, že průzkum zahrnuje data všech 54 obcí správního obvodu Nýřan. Naše město tak tento průzkum zobrazuje ve špatném světle, aniž bychom si to zasloužili,” vysvětluje starostka a pokračuje: “Za mě je největším problémem, že není vidět, kde konkrétně jsme si pohoršili a ve kterých konkrétních obcích se situace zhoršila. Například index MŠ máme podle dat na webu Obce v datech mizerný. Konkrétně v Nýřanech ale máme v MŠ volná místa a přijali jsme všechny plně tříleté děti. Klesl nám také index lékáren. Nevím, proč tomu tak je. U nás jsme měli lékárny dvě a máme je pořád, takže vlastní Nýřany za to nemohou.”

I když se na webu Obce v datech dočtete, že má jít i o pomůcku pro obce k určení priorit rozvoje, některým starostům tento průzkum spíše zkomplikuje život. Podle informací výše je jasné, že často nezaviněně. “Všechny tyhle průzkumy jen nahrávají věčným rejpalům. A že jsou o ničem a nic dobrého nepřinesou, o tom jsem přesvědčena. Ani samy obce z nich nemohou vycházet, když je to statistika za ORP a ne za konkrétní obce. Jsem přesvědčena, že peníze EU by se daly využít mnohem smysluplněji než na nesmyslné průzkumy tvořené z ještě nesmyslnějších indexů,” uzavírá starostka Nýřan Pavlína Caisová.

Chcete vědět, jak si stojí vaše obec? Data najdete pod odkazem ve zdrojích pod tímto článkem.

zdroj: Obce v datech, Ing. Pavlína Caisová (starostka města Nýřany)