Za Andělem Páně: Hrad Kašperk po Vánocích otevírá brány návštěvníkům
Hrad Kašperk, foto: Hadonos, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18052581
Hrad Kašperk, foto: Hadonos, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18052581

Za Andělem Páně: Hrad Kašperk po Vánocích otevírá brány návštěvníkům

24 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Hrad Kašperk, kde se natáčela známá pohádka Anděl Páně s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem, se otevírá návštěvníkům. Od 28. 12. do 1. 1. se tu konají zimní prohlídky. Během sváteční otevírací doby vždy od 10 do 16 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu.

Lákadlem bude zejména nový zimní prohlídkový okruh. Ten vás seznámí se šumavskými zvyky a obyčeji a se životem na zimní staré Šumavě.

Ve vybraných částech hradu jsou připraveny samostatné prohlídky. Projděte se purkrabstvím do prostor bývalého paláce, vystoupejte za působivými výhledy na samotný vrchol západní věže nebo si prohlédněte reprezentativní expoziční místnosti. Na řadě zastavení se seznámíte nejen s historií hradu, ale i se zajímavými zvyky šumavských Vánoc a obecně zimního období. Dozvíte se tak například, co za postavy byl ambrož nebo klempera, jak blízko od hradu jsou dva z největších skříňových betlémů v zemi nebo jakými způsoby se dříve svítilo a topilo. Při svém putování interiéry hradu nejste (až na otevírací dobu památky) časově omezeni. Prohlídka je koncipována jako putování výstavní expozicí umístěnou v hradních interiérech i exteriérech.

V prostorách volně přístupného nádvoří bude v otevírací době památky v provozu občerstvení i gril. Příchozí se tak mohou na svém zimním výletě odměnit něčím teplým na zahřátí (čaj, svařák, medovina, mošt, horká čokoláda, aj.) nebo nasytit některou z dobrot z hradního grilu. Na nádvoří lze libovolně posedět a užívat si výhledy na zimní Šumavu. V prostorách nádvoří jsou volně přístupné WC pro veřejnost. Přijďte se rozloučit s končícím rokem 2023 na nejvýše položený královský hrad! Případně na Kašperku při své novoroční vycházce uvítejte ten nadcházející.

Vstupné do hradu je možné platit pouze v hotovosti.
Zdroje: Hrad Kašperk, Kudyznudy