Zabruslit si s hercem Martinem Stránským pro dobrou věc? V Plzni může kdokoli
Martin Stránský, zdroj foto: Show Jana Krause, FTV Prima, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61777199
Martin Stránský, zdroj foto: Show Jana Krause, FTV Prima, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61777199

Zabruslit si s hercem Martinem Stránským pro dobrou věc? V Plzni může kdokoli

30 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

Respektuj 18!, to je název informační kampaně, kterou již od roku 2013 pořádá město Plzeň společně s Plzeňským Prazdrojem a Centrem protidrogové prevence a terapie. Letošní kampaň odstartovala na sociálních sítích již v listopadu, počátkem prosince pak vyvrcholí hlavními akcemi přímo v Plzni. Lidé si budou mimo jiné moci zabruslit s hercem Martinem Stránským, nebo třeba diskutovat s odborníky u speciálního stánku projektu.

Projekt upozorňuje širokou veřejnost na konzumaci alkoholu nezletilými. Cílem je změnit postoj lidí k této problematice a zároveň podpořit omezení prodeje a podávání alkoholu mladistvým.

Alkohol je v České republice legální psychoaktivní látkou, jejíž užívání může mít pro mladý organismus vážné následky. „Kromě ztráty kontroly, zvýšené tendence riskovat a poškození centrálního nervového systému hrozí riziko rozvoje syndromu závislosti a nebezpečí vážných onemocnění nebo otrava alkoholem s fatálními důsledky. Proto Respektuj 18! míří na dospělou populaci, především rodiče, na hostinské a maloobchodní prodejce,“ dodal Jiří Winkelhöfer, radní města Plzně pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality.

Kampaň vyvrcholí v pondělí 4. prosince takzvaným Dnem Respektuj 18!. Předtím se ale uskuteční další stěžejní doprovodné akce. Například Mikuláš R18!, který bude v ulicích Plzně rozdávat červené „respektující“ ponožky. V sobotu 2. prosince bude v prostoru U Branky k dispozici stánek kampaně, kde budou odborníci zodpovídat dotazy veřejnosti. V neděli 3. prosince se od 15.30 hodin koná volné bruslení na zimním stadionu, jehož se zúčastní i hlavní tvář letošní kampaně, herec Martin Stránský.

„Věříme, že z dlouhodobého hlediska je pro mírnění rizik spojených s konzumací alkoholu, zásadní, jak s alkoholem v každodenním životě zachází sami dospělí, i to, jak reálně vyjadřují svůj postoj k zákonné hranici pro zahájení konzumace alkoholu. Kampaň Respektuj 18! cílí na bezpečné chování v obou těchto rovinách,“ uvedl Petr Hrouzek, ředitel Centra protidrogové prevence a terapie.

Kampaní Respektuj 18! se město Plzeň úspěšně podílí na osvětě k problematice pití alkoholu u dětí a mládeže již desátým rokem. Podporuje ji také řada subjektů z neziskového sektoru, měst a krajů. Ze známých osobností projektu v minulosti propůjčili svou tvář například tenistka Andrea Sestini Hlaváčková, herci Martin Stránský a Tereza Bebarová, kuchař Filip Sailer, lyžař Ondřej Bank nebo hokejista Martin Straka.

zdroj: Bc. Monika Krausová, město Plzeň (tisková zpráva)