Advent v Rokycanech začíná ve velkém stylu
Vánoční strom v Rokycanech, zdroj foto: město Rokycany
Vánoční strom v Rokycanech, zdroj foto: město Rokycany

Advent v Rokycanech začíná ve velkém stylu

30 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

Vánoční strom se v Rokycanech rozsvítí v sobotu 2. prosince. Zpívání pod vánočním stromem se koná v pátek 1. a v sobotu 2. prosince, kdy Masarykovo náměstí zaplní na pět desítek stánků. Třetí největší město v kraji přivítá advent i řadou dalších akcí.

„V sobotu 2. prosince rozsvítíme na Masarykově náměstí vánoční strom, kterým bude 13 metrů vysoká jedle obrovská z Kyšic od pana Štrunce. Od paní Hánové z Oseka máme vánoční strom na kruhovém objezdu u Střelnice, je jím také jedle. Vedle něho bude také slaměný betlém v životní velikosti, letos nově dozdoben. Po městě jsou také vánoční stromky s tradiční staročeskou výzdobou. Ve Spilce máme velký adventní věnec se svícemi. V sobotu 2. prosince rozsvítíme v 17 hodin vánoční strom,“ pozval do Rokycan starosta města Tomáš Rada. Osvětlené jsou také ulice města – Pražská, Plzeňská a Palackého ulice.

Předvánoční čas v Rokycanech tradičně zahájí adventní trhy a zpívání pod vánočním stromem v pátek 1. a v sobotu 2. prosince. „Letošní ročník adventních trhů je velmi silný, máme přihlášeno na pět desítek stánkařů, kteří nabídnou vánoční dekorace, keramiku, nebude chybět svařené víno, punč, medovina, langoše a podobně. Město ve svém stánku nabídne návštěvníkům čaj a vánočku,“ řekla Anna Chromá z Odboru školství a kultury Městského úřadu Rokycany.

„Páteční program připraví základní školy, program zakončí vystoupení muzikálové zpěvačky Šárky Markové. Sobota bude patřit rozsvěcení vánočního stromu v 17 hodin, předcházet mu bude vystoupení zpěváka Michala Šindeláře,“ doplnil místostarosta města Jiří Sýkora.

Vánoční program připravila také Městská knihovna Rokycany na sobotu 2. prosince v rámci Dne pro dětskou knihu. Od 8 do 12 hodin nabídne Ježíškovu dílnu, kde si děti mohou vyrobit adventní věnec. Věnec, jehličí i zdobení obdrží od městské knihovny. Dále si mohou vyrobit různé papírové ozdoby. V 10 hodin si děti poslechnou Vánoční příběh.

Další akcí pro děti je Přáníčko pro Ježíška v pátek 8. prosince. Všechny děti obdrží přáníčka k vyplnění, která hromadně odveze poštovský panáček na vánoční ježíškovskou poštu. Program začíná ve 13.50 hodin a představí se rokycanské mateřské školy. Poštovský panáček přijede v 15.30 hodin.

Oblíbeným programem je také rozsvěcení adventních svící na velkém věnci ve Spilce, které je doprovozeno hudebním programem. Program začne vždy v adventní neděli v 16.30 hodin, na Štědrý den se rozsvítí svíce v 16 hodin bez hudebního programu.

Občané i návštěvníci si mohou také zakoupit vánoční strom z městských lesů. „V loňském roce jsme prodali téměř 1000 vánočních stromků, především jedli kavkazskou, smrk stříbrný a borovici černou. Letos budeme prodávat vánoční stromky od 5. do 20. prosince v sídle společnosti v Soukenické ulici, ve všední den od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin. Připravenou budeme mít především jedli kavkazskou, smrk stříbrný a borovici černou různých velikostí,“ uvedl Stanislav Suda jednatel Lesů města Rokycany.

Poprvé letos připravilo město Adventní procházku městem – staré příběhy z Rokycan na neděli 10. prosince od 15 hodin, která je vhodná i pro děti. Komentované procházka je zdarma, je nutná ovšem registrace na e-mailu adriana.jarosova@rokycany.cz.

Městská knihovna Rokycany a Ochotnické divadlo Maják připravují na středu 27. prosince v 15 hodin v Klubu komorní kultury na nádvoří knihovny hru se zpěvy Živý betlém. Vstup bude volný.

zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany (tisková zpráva)