ZACHRAŇ ŽIVOT! Rokycanská nemocnice bude 12. září hledat na náměstí novou krev
Darování krve, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Darování krve, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

ZACHRAŇ ŽIVOT! Rokycanská nemocnice bude 12. září hledat na náměstí novou krev

4 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Transfuzní oddělení Rokycanské nemocnice trvale hledá nové pravidelné dárce krve. I když nemocnice eviduje každý rok 60 až 90 prvodárců, z nichž mnozí skutečně začnou chodit opakovaně, je dárců stále málo a jejich řady je třeba neustále rozšiřovat a také omlazovat. Nemocnice proto i letos připravila na úterý 12. září akci „ZACHRAŇ ŽIVOT aneb Proč být dárcem krve?“. Uskuteční se od 10 do 16 hodin na Masarykovo náměstí v Rokycanech. Zastavit se může každý. Zvána je široká veřejnost včetně dětí. Pro všechny je připraven program.

„Chceme oslovit nové dárce, proto budeme samozřejmě představovat naše oddělení. Vysvětlíme, co to obnáší stát se dárcem krve, kdo jím může být, za jakých podmínek a že darovat krev nebolí, zdravého člověka to nezatěžuje a zabere to jen minimum volného času, přičemž ale každý odběr pomůže někomu jinému se uzdravit,“ říká primářka hematologicko-transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice Miroslava Padrtová.

Cílem akce také je pomoci těm lidem, kteří už o dárcovství někdy uvažovali nebo uvažují, udělat tu zásadní zlomou věc – že poprvé přijdou. „Často totiž slýcháme, že lidi o dárcovství uvažují, že už je to napadlo, ale zatím nenašli odvahu nebo čas udělat ten první krok – prostě začít. Těmto lidem jdeme naproti,“ doplňuje primářka.

Program bude pestrý. Zájemcům přímo na místě a na počkání zjistí zdravotnice z kapky krve jejich krevní skupinu. „Dále budeme provádět preventivní vyšetření – změříme krevní tlak a hladinu cukru. Mohou přijít i děti, kterým také zjistíme krevní skupiny, dozví se plno zajímavostí o krvi a je pro ně připravena vědomostní soutěž  o ceny. A nejen děti, ale i dospělí se budou moci vyfotit s modelem kapky krve,“ doplňuje primářka. A příchozí se budou moci seznámit i s benefitním programem Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP), která akci podporuje.

Oddělení dlouhodobě eviduje kolem 1300 pravidelných dárců. Mnozí jsou ale stále více zaměstnaní a mají méně času nebo i z důvodu věku frekvenci svých návštěv snižují. Lidem od 65 let se pak krev přestává odebírat úplně.

„Chtěli bychom proto naši základnu dárců doplnit a frekvenci návštěv stabilizovat, aby nedocházelo například k sezónním výpadkům. Nebo aby v případě, že v nemocnici máme nějaký složitý případ nebo větší množství pacientů s  nějakou vzácnější krevní skupinou, abychom měli dárce, které můžeme požádat o akutní odběr. Vzhledem k navyšování operativy dochází k takovém případům častěji,“ doplňuje ředitel nemocnice Michal Filař

On sám se stal pravidelným dárcem před dvěma roky. „Patřím přesně k té skupině lidí, kteří dlouho o dárcovství uvažovali, ale neodhodlali se přijít. Až  když jsem přišel do Rokycanské nemocnice, kde teď trávím většinu pracovního týdne, tak jsme si řekl, že lepší příležitost začít už nebude. Teď jsem rád, že jako zdravý mohu pomoci těm, kteří tu krev z jakéhokoli důvodu potřebují ať už k uzdravení nebo přímo k přežití. Je potřeba k léčbě pacientů s nemocemi krve, při plánovaných i akutních operacích nebo při úrazech, kdy dochází k velké ztrátě krve. Někdy takovým pacientem může být kdokoli z nás nebo našich blízkých,“ říká ředitel nemocnice.

zdroj: Nemocnice Plzeňského kraje