Zájem o očkování mezi Plzeňáky roste
Očkování, zdroj foto: Pixabay
Očkování, zdroj foto: Pixabay

Zájem o očkování mezi Plzeňáky roste

21 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Očkovací centrum FN Plzeň denně naočkuje více než 100 zájemců o očkování proti covid-19 novou modifikovanou vakcínou Comirnaty Omicron XBB.1.5 od výrobce Pfizer.

„Očkovací schéma je pouze jednodávkové, což platí pro zahájení očkování i přeočkování. Po předchozím očkování proti covid-19 nebo po prodělaném onemocnění je další očkování možné nejdříve za 3 měsíce. Vhodné je pro dospělé a děti od 5 let. Pro děti od 6 měsíců do 4 let máme k dispozici bivalentní vakcínu, aktualizovaná monovakcína bude v ČR k dispozici během letošního podzimu. Očkování proti covid-19 je zdarma pro plátce zdravotního pojištění, nepojištění zájemci mohou být očkováni jako samoplátci,“ sdělila základní informace vedoucí lékařka Očkovacího centra FN Plzeň MUDr. Daniela Fránová.

S očkováním proti covid-19 lze zároveň aplikovat i očkování proti chřipce, vakcína není kombinovaná, aplikují se dvě vakcíny na odlišná místa. Očkování proti chřipce je vhodné především pro starší osoby, rizikové pacienty s jiným chronickým onemocněním, doporučeno je také těhotným a kojícím ženám. Nejvhodnější doba pro očkování je od poloviny října do listopadu. Klienti, kteří náleží do vybraných rizikových skupin, mají očkování proti chřipce
zdarma.

„Kromě sezónních očkování nabízíme také v rámci Ambulance cestovní medicíny očkování např. proti žluté zimnici, virovým hepatitidám, meningokokovým infekcím, japonské encefalitidě, břišnímu tyfu a mnoha dalším. Právě v zimních měsících mnoho cestovatelů míří do exotických zemí a je třeba myslet na své zdraví. Novinkou je očkování proti horečce dengue, které je dvoudávkové s tříměsíčním rozestupem,“ vysvětlila MUDr. Daniela Fránová.

Očkovací centrum FN Plzeň sídlí v areálu bývalé vojenské nemocnice FN Bory, v pavilonu č. 61. Zájemci o očkování se mohou objednat prostřednictvím rezervačního systému na webu www.fnplzen.cz nebo telefonicky na 377 40 1145/1146, kde pracovníci centra zodpoví i dotazy ohledně očkování.

„Ačkoli už bereme covid-19 jako běžné onemocnění, je třeba být stále na pozoru a nezapomenout, jak náročné období to pro nás všechny bylo. S nadcházejícím podzimem a opětovným nárůstem počtu respiračních onemocnění proto doporučujeme především starším lidem a rizikovým skupinám zvážit přeočkování novou vakcínou proti covid-19, bez
ohledu na počet předchozích očkování, ideálně v kombinaci s očkováním proti chřipce. Chránit své zdraví by mělo být pro každého z nás na prvním místě,“ doplnil ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.

zdroj: Mgr. Gabriela Levorová, mluvčí FN Plzeň (tisková zpráva)