Zaniklé venkovské školy v Plzeňském kraji mapuje třetí díl unikátní publikace
1 listopadu, 2022Herečka Jana Kubátová dnes slavnostně pokřtila třetí díl unikátní publikace Zaniklé venkovské školy Plzeňského kraje. Kniha se zabývá vývojem dnes často již zaniklých venkovských škol v Plzeňském kraji. Jejím autorem je vedoucí odboru regionálního rozvoje krajského úřadu Miloslav Michalec, který se zabývá také historií zaniklých obcí a dalšími zajímavostmi Plzeňského kraje.
„Školy jsou vždy výraznými budovami, které vedle radnic a kostela určují celý ráz obce. Připomenout si tedy historii desítek škol, které v současné době již neexistují, považuji za přínos. Podařilo se nám s kolegy dohledat téměř tři stovky budov a připomenout jejich vznik, vývoj a často i zánik z různých důvodů. Z řad veřejnosti vnímám, že ve své obci připomínku této historie vítají a je to pro mne motivací pokračovat v takové práci,“ říká autor Miloslav Michalec s tím, že kniha bude s ohledem na limitovaný počet kusů veřejnosti přístupná prostřednictvím knihoven v celém kraji.
Vydání publikace financoval Plzeňský kraj. V třetím díle je zmapována cesta 76 škol. V díle druhém je to 93 budov a v díle prvním 112. Kniha je koncipována jako srovnání historické fotografie a fotografie současnosti – vždy na základě podkladů, které autor čerpal v první řadě z obecních kronik. Mapuje vývoj škol do 30. let 20. století.
V celé trilogii je možné dohledat 281 školních budov, které již slouží jinému účelu. Z toho 11 objektů je zcela zbouráno a dochována byla pouze dobová fotografie. Nejvíce budov, které v trilogii najdete, stojí a stálo v domažlickém regionu, a to 70 budov, které najdete v trilogii. V okresu Plzeň-sever je to 49 budov, v Klatovech 46, v okrese Plzeň-jih pak 43. Počtem se těmto okresům přibližuje pak Tachov se 41 budovami. V nejmenším okrese Rokycany je zaniklých škol 22.
„Publikace s tak širokým záběrem nebyla podle mých informací dosud v žádném kraji vydána. A jsem velmi rád, že právě Plzeňský kraj a hlavně Miloslav Michalec mohou obyvatelům ukázat, jak se školy na venkově vyvíjely, jak a proč zanikly. A jelikož jde o třetí díl, vidíme, že historie nám má co nabídnout,“ komentoval vznik knihy hejtman Rudolf Špoták, který se zúčastnil křtu společně se svým náměstkem Petrem Vankou a radním Martinem Záhořem.
zdroj: Plzeňský kraj/Eva Mertlová