Ovčí most v Holýšově znovu slouží řidičům
Nový most v Holýšově, zdroj: Plzeňský kraj

Ovčí most v Holýšově znovu slouží řidičům

31 října, 2022 0 Od Pavel Žižka

Opravený silniční most přes řeku Radbuzu byl dnes uveden oficiálně do provozu v Holýšově. Most, který je zásadní spojnicí mezi Holýšovem areálem bývalých kasáren, byl ve špatném technickém stavu. Rekonstrukce za téměř 25 milionů korun skončila o měsíc dříve, než bylo původně plánováno. Most tak bude opět sloužit silniční dopravě i pěším.

Kdysi tu přes řeku vedl dřevěný „Ovčí most“, nazvaný pravděpodobně podle ovcí, které po něm tehdy přecházely. V roce 1927 byl tento dřevěný most nahrazen železo-betonovým, který bylo nutné zrekonstruovat.

„Most přes řeku Radbuzu je velmi důležitý pro řadu podniků v průmyslové zóně i pro dopravu dětí do škol. Denně zde dojíždí jen v těchto místech dvacítka dětí do základních škol. Nedaleko mostu je speciálně pro ně na levém břehu řeky Radbuzy zřízena autobusová zastávka. Most je velmi intenzivně využíván také turisty, chodci, cyklisty. V neposlední řadě je most využíván pro dopravu vytěženého dřeva,“ říká náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek s tím, že rekonstrukce byla nutná vzhledem k masivnímu zatékání do nosné konstrukce mostu. „Zatížitelnost mostu by tak vlivem zatékání výrazně klesala. Rekonstrukcí bude prodloužena i životnost, provedením kvalitního izolačního systému a odvodnění,“ dodává.

Nový most v Holýšově, zdroj: Plzeňský kraj

Nový most v Holýšově, zdroj: Plzeňský kraj

Hlavním úkolem rekonstrukce bylo zamezit zatékání do mostu, dále provedení nové hydroizolace a statického zesílení nosného oblouku. Po odstranění svršku mostu (v podstatě zůstal pouze základní, stávající oblouk sloužící jako základ) a zádržného systému bylo nutné obnažit násyp nad obloukem, se stávajícím obloukem spřáhnout novou desku a podélná výztužná žebra – na těchto žebrech pak byla vybetonována nová železobetonová deska. Provedením rekonstrukce došlo ke zvětšení zatížitelnosti a kvalitnějšímu odvodnění mostovky a celého mostu. Most byl uzavřen od března letošního roku. Plánovaná rekonstrukce měla trvat do konce listopadu. Částkou 4 miliony korun tuto stavbu podpořil i Plzeňský kraj. Její kompletní realizace byla provedena městem Holýšov.

zdroj a foto: Plzeňský kraj, Bc. Eva Mertlová