Ze západních Čech se na pár dnů stává centrum folkloru
Mezinárodní folklorní festival, zdroj: Léčebné lázně Konstantinovy Lázně
Mezinárodní folklorní festival, zdroj: Léčebné lázně Konstantinovy Lázně

Ze západních Čech se na pár dnů stává centrum folkloru

6 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

I když Plzeňsko nepatří mezi nejtradičnější bašty folkloru, na pár dnů se stane jeho centrem. Koná se tu totiž Mezinárodní folklorní festival Plzeň. A ten startuje za branami krajského města, konkrétně v Konstantinových Lázních.

Ve středu 7. června celý pětidenní festival zahájí koncert v Konstantinových Lázních. V amfiteátru lázeňského parku se od 19 hodin představí jeden domácí a tři zahraniční soubory. Posluchačům zahrají a zatančí soubory Jiskra 58 Sokol Valcha z Plzně, GKUD Požega z Chorvatska, Everest z Nepálu a Druzhba z Ukrajiny. V případě nepříznivého počasí se koncert přesune do Lázeňského domu Prusík.

„Naše lázně jsou již tradičně partnerem tohoto festivalu. Věříme, že jeho úvodní koncert, který bývá vždy hojně navštěvován, zpříjemní pobyt nejen lázeňským hostům, ale i obyvatelům obce a blízkého okolí včetně turistů,“ uvedla ředitelka akciové společnosti Léčebné lázně Konstantinovy Lázně Dana Jurásková.

Soubor Jiskra 1958 Sokol Valcha je složený z bývalých členů Souboru písní a tanců Jiskra z Plzně. Vystupuje s lidovými tanci a písněmi z jihozápadních Čech. Zahraniční hosté přiblíží českému publiku folklor svých zemí. Chorvatský soubor pochází z města Požega, skupina Everest z hlavního města Nepálu Kathmandu a ukrajinská Druzhba z Rivne na západní Ukrajině.

Mezinárodní folklorní festival CIOFF® Plzeň se bude konat od středy 7. do neděle 11. června 2023. Hlavní program se uskuteční od pátku 9. do neděle 11. června na scénách v centru Plzně, část programu se odehrává i v malebném prostředí obcí a městeček v blízkém okolí Plzně. Podrobný program je na Program festivalu | Mezinárodní folklorní festival CIOFF® Plzeň (mffplzen.eu).

zdroj: RNDr. Marie Fialová, Léčebné lázně Konstantinovy Lázně, a.s.