Zelená Hora se otevírá
Zámek Zelená hora, foto: Martina Cimflová, k volnému užití, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9033325
Zámek Zelená hora, foto: Martina Cimflová, k volnému užití, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9033325

Zelená Hora se otevírá

28 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

Po celém kraji máme jen málo tak ikonických a zároveň zubožených míst, jako je zámek Zelená Hora. Zřejmě žádnou další. Místo, které dokonale zvěčnil Miloslav Švandrlík ve svém románu Černí baroni, zubu času a lidské lhostejnosti odolává jen těžce. Od loňského roku je však v péči nadšenců, kteří jej opravují a i letos prostřednictvím řady akcí otevírají veřejnosti.

„Novou sezónu 2024, kterou věnujeme záchraně chátrajícího zámku, zahájíme v rámci akce Otevíráme Nepomuk,“ vysvětluje příspěvek na webu Zelená Hora žije. Tím je jasně dáno, že se sem po zimní přestávce lidé poprvé podívají v sobotu 20. dubna, a to od 12 do 18 hodin.

Celá akce Otevíráme Nepomuk je přitom ojedinělá, protože se v Nepomuku zpřístupní celá řada míst, která jsou jinak veřejnosti nepřístupná. Zámek Zelená Hora bude jedním z nich.

Zámek Zelená Hora otevře za symbolickou dvacetikorunu některé ze zámeckých prostor, kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Vojtěcha, v němž bude na veřejnost čekat sochař a autor zdejšího moderního oltáře Václav Česák, aby povyprávěl o dějinách a vývoji zdejšího církevního skvostu.
Od 14 hodin se také můžete těšit na vystoupení CRAZY STRINGS, kytarového souboru z plzeňské ZUŠ Chválenická. Děti a senioři mají vstup zdarma. Výtěžek ze vstupného půjde na podporu obnovy chátrající památky.

zdroj: St. John Nepomuceno Cooperative, družstvo