Zeměpisný kvíz: Dokážete seřadit města od největšího po nejmenší?
30 března, 2024Dnes tu máme něco pro zeměpisné fajnšmekry. Tohle jen tak někdo nezvládne. Připravili jsme pro vás dvanáctku měst. Vaším úkolem bude seřadit je od největšího po nejmenší. Myslíte si, že to bude hračka? Tak si tento kvíz zkuste a uvidíte. A svůj výsledek nezapomeňte porovnat s ostatními členy vaší rodiny nebo s přáteli. Pojďme na to.
Abyste to měli těžší, budeme se pohybovat skutečně jen u nás za Plzní, tedy konkrétně v Plzeňském kraji. Kromě Plzně tu žádné město s více než 50 tisíci obyvateli nenajdete. Druhé největší jen o málo překonává 20 tisíc obyvatel. Pokud tedy nejste místní, lehké to zrovna mít nebudete, obzvlášť, když jsme vybírali z celého spektra velikostí měst, co jich jen v kraji máme. Věděli jste, že nejmenší města v našem kraji nemají ani tisíc obyvatel?
Jasně, bavíme se o počtu obyvatel. Pokud bychom města porovnávali podle velikosti katastru, bez nápovědy by asi správně neodpověděl nikdo. S počty obyvatel by to mohlo být jednodušší, co myslíte?
Pokud by vám náhodou kvíz sám o sobě nestačil, máme tu i další dávku poučení. Co se podívat na největší město Plzeňského kraje? Není žádným překvapením, že jím je Plzeň – čtvrté největší město naší republiky a druhé největší v Čechách. Na západ od Prahy u nás větší nenajdete. Podle oficiálních údajů tu žije více než 180 tisíc obyvatel.
Město bylo založeno jako Nová Plzeň králem Václavem II. v roce 1295. Původní Plzeň totiž stávala nad řekou Úslavou a dnes se jí říká Starý Plzenec. Nová Plzeň měla však daleko strategičtější polohu. Říkáme sice, že leží na soutoku čtyř řek, ale založena byla vlastně jen nad soutokem dvou – Mže a Radbuzy. Až do 19. století Plzeň tvořilo vlastně jen několik ulic právě nad těmito dvěma vodními toky. Rychlý růst tohoto i dalších měst v předminulém století ale znamenal, že dnes Plzní skutečně ta čtveřice řek protéká.
Na druhém konci spektra je v Plzeňském kraji město Rejštejn. Název čtvrtého nejmenšího města České republiky pochází z německé Reichenstein, tedy bohatý kámen. Dnes zde trvale žije asi 250 obyvatel. V dobách zlatých horeček na Otavě to ale bylo i násobně více. Na malém počtu obyvatel se podepsalo i násilné vysídlení Němců po 2. světové válce. Ti totiž tvořili většinu obyvatel tohoto městečka. A spolu s odchodem Němců to skončila třeba i slavná sklárna. Ale to už je na jiné povídání…
zdroje: