25. základní škola se zapojila do projektu Pěšky do školy. Snaží se tím zvýšit bezpečnost před školou
25. základní škola Plzeň

25. základní škola se zapojila do projektu Pěšky do školy. Snaží se tím zvýšit bezpečnost před školou

21 září, 2022 0 Od Pavel Žižka

Tradiční podzimní výzvy Pěšky do školy se letos zúčastnila i plzeňská 25. základní škola. Na 20. září připravila tzv. pěší den, jehož cílem bylo snížit počet automobilů, které se tu každý den ráno pohybují, a tím dělají prostor před školou pro děti méně přátelským až nebezpečným.

Situace před Pětadvacítkou dlouhodobě není dobrá. Místní komunikace v okolí nestačí rannímu náporu automobilové dopravy. Vedení městského obvodu to vidí, a tak přes prázdniny před školou vzniklo osm nových parkovacích míst. Ta samozřejmě pomohla, ovšem komplexním řešením pro školu, kam chodí více než devět set žáků, nejsou.

I proto se Pětadvacítka zapojila do akce Pěšky do školy. Děti a zejména rodiče byli od začátku září informováni a požádáni, aby své plechové miláčky nechali 20. září doma a ke škole se dostali pěšky, na kole, na koloběžce nebo hromadnou dopravou. Pokud už musí přijet autem, byla jim doporučena parkoviště dále od školy, odkud mohou ke škole bezpečně dojít. A výsledek se dostavil. Auta sice v úterý před osmou u školy stála zase, ovšem zdaleka ne v takovém množství jako v jiné dny. Děti si bezpečnější prostor před školou pochvalovaly a snad si všimli i rodiče-řidiči, kteří se do akce nezapojili.

Bezpečnější prostor před školou není jediným přínosem, který kampaň Pěšky do školy sleduje. Chůzí do školy se snaží alespoň částečně bojovat s pohybovým deficitem, kterým dnešní děti trpí. Cestou pěšky zároveň děti prožijí spoustu zážitků a snáze získají vztah k místu, kde žijí.

Projektu Pěšky do školy se v Plzni kromě 25. ZŠ zúčastnily ještě 21. ZŠ, ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov a Bolevecká základní škola.