Spousta zajímavých míst je k vidění pod vrcholem Prašivice

Spousta zajímavých míst je k vidění pod vrcholem Prašivice

21 září, 2022 0 Od Pavel Žižka

V Pošumaví najdete místa, která vás překvapí. Jedním z nich  je kopec Prašivice. Najdete jej asi 1,5 kilometru severně od zámku v Nalžovských Horách, tedy mezi Klatovy a Horažďovicemi. Právě zde nechal v 19. století tehdejší majitel zámku Ludvík Taaffe vybudovat anglický park s řadou zvláštností.

Na kopci najdeme umělou zříceninu hradu Ballymote. Stvba to není nijak nahodilá, ale napodobuje rodové sídlo rodu Taaffů Ballymote v Irsku. U Nalžovských hor tak můžete vidět malý kousek Irska, konkrétně zdánlivé zbytky hradních zdí s bránou.

Pro zajímavost se zde můžete podívat, jak vypadá originál hradu Ballymote v Irsku.

Umělá zřícenina Ballymote

Umělá zřícenina Ballymote

Zříceninou to tu ale rozhodně nekončí. Obklopuje ji totiž “pohádkový les”. Nedaleko najdeme kamenného draka a želvu (kameny upravené místím kameníkem Kvíčalou). V lese na Prašivici se prý nacházejí i další opracované kameny, trpaslíci, muchomůrky a další. Možná budete při hledání úspěšnější než my. Určitě ale najdete altánek (gloriet) nebo pozůstatek jezírka.

A kudy na Prašivici? Dostanete se sem po modré turistické značce, která vede z Nalžovských Hor (necelé 2 km) nebo můžete zaparkovat na hrázi rybníka Novce a vydat se do kopce po neznačené cestě. Ať se vám výlet vydaří!

Článek vznikl díky spolupráci s webem PřírodaČeska.cz.