Arabská kultura v Plzni? Blíží se Arabfest
Arabská kuchyně, ilustrační foto, zdroj: Pixabay
Arabská kuchyně, ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Arabská kultura v Plzni? Blíží se Arabfest

20 května, 2023 0 Od Pavel Žižka

Arabská kuchyně, arabský film – tak bude vypadat třináctý ročník Festivalu arabské kultury, tzv. ARABFESTU. Uskuteční se od 24. do 27. května v Plzni. Letošní mini vydání festivalu má podtitul Láska 2.0, a navazuje tak na téma z loňského roku.

Návštěvníci se mohou těšit na promítání marockého snímku reflektujícího společenská tabu v oblasti manželského života a LGBT tematiky, literární večer zasvěcený milostné poezii napříč staletími a nakonec ochutnávku blízkovýchodních specialit na oblíbené sobotní akci Brunch po arabsku.

„Letošní festival jsme pojali jako ochutnávku toho, co všechno může arabská kultura nabídnout. Vzhledem k tomu, že organizační tým prochází personální obměnou, věnujeme se především proškolování nových členů a snažíme se pracovat na zkvalitňování festivalových aktivit. Nechtěli jsme ale pravidelné návštěvníky ARABFESTU, který si za dobu své existence získal mnoho příznivců nejen v Plzni, ale po celé republice i za jejími hranicemi, ochudit o setkání s Blízkým východem naživo a v celé jeho rozmanitosti. Věříme, že se nám i v takto malém rozsahu, opět skrze téma lásky v jejích různých podobách, podaří oslovit širokou veřejnost a třeba také další dobrovolníky,“ říká Michaela Vaňková, koordinátorka festivalu.

ARABFEST zahajuje svůj program ve středu 24. května filmovou projekcí – v rámci ArabFILMfestu nabídne snímek Modrý kaftan (2022), oceněný na festivalu v Cannes. Ten přináší svébytnou obhajobu instituce manželství a věnuje se také tabuizovanému tématu homosexuality v Maroku. Film nabízí empatický vhled do společnosti zmítající se mezi tradicí a modernitou prostřednictvím křehkého vztahu dvou lidí měnícího se v milostný trojúhelník se vcelku neočekávaným vývojem.

Po promítání v music baru Anděl následuje debata s Janem Pěchotou, který působí na katedře blízkovýchodních studií Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni a odborně se kromě dalšího věnuje moderní historii severozápadní Afriky.

Ve čtvrtek 25. května festival pokračuje literaturou. V prostorách univerzitního coworkingu Kulturka se uskuteční literární večer Arabská milostná poezie: portrét básníka a jeho doby, věnovaný arabské milostné poezii v průběhu staletí. Posluchači skrze přednes a vyprávění arabisty Františka Ondráše z Katedry Blízkého východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a jeho hostů nahlédnou do myslí, představ a životů arabských básníků, jejichž verše oslovují
milovníky tohoto žánru po celém světě.

Festival zakončí své letošní mini vydání v sobotu 27. května Brunchem po arabsku, oblíbeným dopolednem plným arabských specialit. Na zadním dvorku bistra Anděl návštěvníci ochutnají nejen snídaňové speciality a poznají tak rozmanité chutě a vůně Blízkého východu. Ne nadarmo se přece říká, že láska prochází žaludkem.

zdroj: Arabfest