Za výhledy na Brdy i Jižní Plzeňsko na rozhlednu Na Skále
Rozhledna Na Skále, foto: Jik jik, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18373765
Rozhledna Na Skále, foto: Jik jik, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18373765

Za výhledy na Brdy i Jižní Plzeňsko na rozhlednu Na Skále

20 května, 2023 0 Od Pavel Žižka

Nad Železným Újezdem na Jižním Plzeňsku se tyčí vrchol Na Skále. Jeho dominantou je od roku 2000 kovová stavba, z níž se otevírá skvělý výhled nejen na třemšínské Brdy, ale přehlédnout lze velkou části jižního Plzeňska a vidět je až do Jižních Čech. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Krušné hory, Blanský les a někdy dokonce i Alpy. Pohled na zvlněnou krajinu jižního Plzeňska a na Plzeň samotnou je však připraven pro oko návštěvníka téměř vždy.

Stavba, která původně sloužila jako vysílač, je vysoká více než 40 metrů. Vyhlídková plošina je však vybudována o 15 metrů níže, nad korunami stromů. Vede k ní celkem 137 schodů.

Auto můžete nechat na kraji lesíka přímo pod rozhlednou. Chcete-li však výhled z rozhledny spojit s vycházkou, využijte místní dvoukilometrovou naučnou stezku Železný Újezd nebo na rozhlednu vyrazte po lesních a polních cestách červené a následně žluté turistické trasy z Nových Mitrovic (3,5 km) nebo po málo frekventované silničce z Čížkova (3 km), která je rovněž označena žlutými značkami KČT.

Ať už se sem ale vydáte odkudkoli, buďte připraveni na vstupné 15,- Kč. Omezená je i otevírací doba. Rozhledna je otevřena jen od května do října od 10 do 12 hodin a pak od 12.30 do 17 hodin. Mimo tuto dobu je třeba otevření rozhledny domluvit na obecním úřadě v Čížkově nebo na telefonu 371 597 107 (OÚ Čížkov).

Jen se nezapomeňte pořádně podívat do mapy. Jméno Na Skále nese i nedaleký kopec mezi Čížkovem a Radošicemi. Na něm ale žádnou rozhledu nenajdete.


článek vznikl díky spolupráci s webem PoznejBrdy.cz