Benzin a nafta opět zdražují. Odborník říká, jak dlouho to bude trvat a kam až mohou ceny vyrůst
Čerpací stanice, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Čerpací stanice, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Benzin a nafta opět zdražují. Odborník říká, jak dlouho to bude trvat a kam až mohou ceny vyrůst

13 května, 2024 0 Od Pavel Žižka

U stojanů čerpacích stanic jsme se zřejmě neradovali dlouho. Cena benzínu i nafty sice díky zlevňující ropě klesly pod psychologickou hranici 40 korun za litr, ovšem motoristé si už mohli všimnout změny trendu. Benzin a nafta opět pomalu zdražují.

Poslední týdny přinesly korekci cen na trhu s ropou na pozadí určitého zklidnění na Blízkém východě. V polovině uplynulého týdne pak začal trh s ropou znovu růst. Jaký je další výhled pro tuto komoditu? A co můžeme očekávat v rámci cen benzínu v souvislosti s letním cestováním?

Termínové kontrakty na ropu BRENT, WTI si připsaly v uplynulém týdnu solidní zisky. Ropa našla podporu poté, co se komerční zásoby v USA v prvním květnovém týdnu snížily o 1,4 milionu barelů. Pokles byl překvapením ve srovnání s údaji z průmyslu, které naznačovaly nárůst o 509 000 barelů. Ceny suroviny klesly o více než 7 % od doby, kdy dosáhly svých dubnových maxim. Tehdy obchodníci zvýšili ceny kvůli obavám z možné války mezi Íránem a Izraelem. Od té doby investoři válečnou prémii z velké části odprodali.

Na tento vývoj reagovali rovněž stratégové z bank, jako je Morgan Stanley. Analytici ve své prognózy cen ropy na letošní rok vypustili kvůli snížení rizika prémii až 4 USD za barel. Z pohledu nabídky přitom na trhu přetrvávají dlouhodobé restrikce, které budou držet hodnotu komodity na vyšší úrovni.

A jak se bude vyvíjet situace podle odborníků? „Podle našich očekávání OPEC+ pravděpodobně prodlouží omezení těžby až do konce roku. To by mělo podpořit trh až 2 miliony barelů denně ve třetím čtvrtletí. Po delší době navíc musí USA doplňovat pravidelně svoje strategické rezervy. Americké ministerstvo energetiky nedávno podalo závaznou nabídku na nákup 3,3 milionu barelů, aby pomohlo více naplnit svoje energetické rezervy,“ vysvětluje Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital

Na cenu benzinu a nafty má i nadále největší vliv situace v Izraeli. Z toho důvodu je dobré vzpomenout, že Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý podle listu Times of Israel prohlásil, že návrh na příměří, který Hamás přijal, „má sabotovat vstup sil do Rafáhu“. Netanjahu uvedl, že návrh příměří je „velmi vzdálen životně důležitým požadavkům Izraele“. „Očekáváme proto, že dobrovolné snižování produkce ropy ze strany OPEC+ a přetrvávající geopolitická rizika udrží spotovou cenu ropy Brent v blízkosti 90 USD za barel po zbytek roku 2024, než v roce 2025 klesne v průměru na 85 USD za barel v souvislosti se zrychlením růstu světové produkce ropy. To by v ČR indikovalo ceny benzínu kolem 41 Kč za litr a v následujícím roce na úrovni 38-39 Kč benchmarkového benzínu Natural 95,“ předpovídá Kryštof Míšek a dodává, že i podle stratégů z J.P. Morgan se pomalu blíží nejsilnější část roku, kdy z pravidla ceny ropy prudce rostou pod tlakem poptávky plynoucí z turistického ruchu.

zdroje: Lucia van Middendorp, Argos Capital, Kryštof Míšek, ČNB, Times od Israel, J.P. Morgan