Benzín bez bioetanolu? I v novém roce ho seženete
Čerpací stanice, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Čerpací stanice, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Benzín bez bioetanolu? I v novém roce ho seženete

3 ledna, 2024 8 Od Pavel Žižka

Leden 2024 je pro majitele starších vozů strašákem. Po odkladu vstoupilo v platnost nařízení prodávat benzin s vyšším podílem biosložky. Místo 5% jej nyní natural obsahuje dvojnásobek a na stojanech je označen jako E10. Starší motory ale s takovými pohonnými hmotami mohou mít problém.

Spalovací komory plné karbonu, zacpané vstřikovače, naleptané gumové hadice. To vše má jednoho společného jmenovatele – etanol. Většina moderních automobilů si s palivem, které obsahuje 10% této složky, bez problémů poradí. Většina, ne však všechny. Evropská asociace výrobců automobilů proto pravidelně aktualizuje seznam motorů, kterým benzinem E10 ublížíte. Podle něj byste jej neměli tankovat do Felicií (a starších škodovek) poháněných motorem 1.3 litru OHV. Možná si řeknete, že Felicií už mnoho nejezdí. Volkswageny poháněné jednotkou 1.6 FSI jsou ale poměrně hojné a i ony mohou mít s novým palivem problém.

Prodejci paliv o tomto problému vědí a snaží se motoristům nabídnout řešení v podobě tzv. prémiových paliv. Příkladem za všechny je rakouská společnost OMV. Její nabídku popisuje marketingový manažer Michal Janda: „Nabídka paliv prodávaných na čerpacích stanicích OMV v České republice zahrnuje od ledna 2024 nadále základní paliva a prémiová paliva MaxxMotion. Změna pro řidiče se týká základního benzínu OMV Natural 95 a benzínu OMV MaxxMotion 95, které jsou nyní prodávány v kvalitě E10 s obsahem bioetanolu nepřevyšujícím 10 % z celkového objemu paliva. Aby zákazník věděl, které palivo čerpá, změnilo se v této souvislosti značení na výdejních stojanech a pistolích (je zde uvedeno označení E10). K tomuto přechodu dochází v souladu s platnou legislativou s cílem dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.“

 Řešením je pak tzv. prémiový benzín. Prémiový benzín MaxxMotion 100Plus se vyvíjí, vyrábí a výhradně dováží na všechny čerpací stanice OMV v České republice z vlastní rafinerie OMV v Rakousku. Jeho složení zůstává i nadále stejné jako dosud, včetně obsahu biosložek. Tento prémiový benzín neobsahuje bioetanol vůbec, příměs (E5) zde tvoří vysoce kvalitní biosložka ETBE, která má na všechny parametry chodu motoru pozitivní vliv. Toto palivo bylo navrženo tak, aby motorům poskytovalo vynikající ochranu a umožnilo dosáhnout nejvyššího možného výkonu. Majitelům automobilů se staršími benzínovými motory doporučujeme, aby si ověřili, zda je pro jejich vozidlo vhodné použití paliva E10. Pokud tomu tak není, doporučujeme jim používat OMV MaxxMotion 100Plus, do kterého není bioetanol ani nyní přidáván.“ vysvětluje Janda.

Zdroj: Filip Vítek | FYI Prague (tisková zpráva)