Čerchov – nádherná nejvyšší hora Českého lesa, kterou už pokryl sníh
Vrchol Čerchova, foto: Jana Žižková
Vrchol Čerchova, foto: Jana Žižková

Čerchov – nádherná nejvyšší hora Českého lesa, kterou už pokryl sníh

20 listopadu, 2023 2 Od Pavel Žižka

Čerchov, nejvyšší horu Českého lesa, najdeme asi 11 km jihozápadně od Domažlic, necelé dva kilometry od hranic s Německem. Vrchol Čerchova s nadmořskou výškou 1042 metrů je na rulové skalce. Odtud se dá rozhlédnout do krajiny, lepší je ale využít Kurzovu rozhlednu stojící nedaleko. V okolí se nacházejí i bývalé vojenské objekty. Na svazích kopce jsou zachované bukové a smíšené lesy s typickou faunou a florou, chráněné jako NPR Čerchovské hvozdy.

Vrchol Čerchova je turisty navštěvován už dlouho. Klub českých turistů tu nechal vybudovat rozhlednu v roce 1894. Byla dřevěná, třípatrová, výšku měla 17 metrů. Dlouho ale nevydržela a tak na jejím místě stojí od roku 1905 Kurzova věž (též Kurzova rozhledna). Tato kamenná stavba je vysoká 24 metrů, dřevěný vyhlídkový ochoz je ve výšce necelých 17 metrů. Vede sem 129 schodů. Rozhled je tu do daleka. Při dobré dohlednosti vidíme Český les, Slavkovský les i Doupov, Krušné hory, Brdy, kopec Radyně se stejnojmenným hradem, jižní Čechy s Temelínem, Šumavu českou i německou a dokonce i Alpy.

V roce 1938 začala Čerchov využívat německá armáda. Rozhledna sloužila jako strážná věž. Po válce byla opět přístupná veřejnosti, ale jen do roku 1950, kdy bylo vybudováno výcvikové středisko SNB. Poté až do roku 1989 sloužil objekt armádě a areál byl oplocen. Turisté se sem znovu dostali až v roce 1990.

Kurzovu věž můžete navštívit po celé letní prázdniny a mimo ně jen o víkendech v květnu, červnu, září a říjnu od 10 d0 17 hodin. Vstupné je 30/15 Kč. Prodávají tu i občerstvení a suvenýry.

Občerstvení otevřené celoročně je v bývalém vojenském objektu.

Čerchov, německy Schwarzkopf, je nejlépe přístupný buď snazší cestou z Capartic – na trase o délce asi 4,4 kilometru nastoupáte 346 výškových metrů, nebo z Pece – po modré TZ 4,2 kilometru s převýšením více než 500 metrů.

Trasu z Capartic volí i cyklisté, protože je zpevněná. Betonové panely po asi kilometru vystřídají asfalt.

zdroj: Příroda Česka