Chcete se projít středověkou kupeckou stezkou mezi rytíři a řemeslníky? Ve Starém Plzenci můžete
13 června, 2023Navštivte rytířské ležení a středověký jarmark, vyzkoušejte si vyrobit luk a střílet s ním, ochutnejte tehdejší kuchyni a s poutníkem na historickém voze si třeba jen popovídáte. To všechno čeká návštěvníky v sobotu 17. června ve Starém Plzenci, kde oživne tři a půl kilometru dlouhá naučná stezka Stará Plzeň a kupci. Při příležitosti desátého výročí od jejího otevření se na třinácti zastaveních můžete přenést do historie.
Starý Plzenec je město s více jak tisíciletou historií se rozkládá se mezi krajinnými dominantami Hůrkou a Radyní. Na vrchu Hůrka se v desátém století vypínal knížecí hrad Plzeň, odkud bylo zpravováno rozsáhlé území. Ve třináctém století zaniká hradská soustava a s ní i Stará Plzeň. Nedaleko na soutoku Mže a Radbuzy je založena nová Plzeň. Karel IV. nechává postavit nový hrad Karskrone – Radyně.
Pod Přemyslovským hradem Plzeň procházela Starou Plzní kupecká stezka vedoucí z říše do Prahy. V roce 2011 se členové Občanského sdružení Hůrka a Radyně, spolku pro zvelebování kulturních a historických památek rozhodlo, že nejen místním obyvatelům, ale i širší veřejnosti přiblíží dávnou historii města. Zvolili formu vybudování naučné stezky, procházející po části původní dálkové cesty mezi Řeznem a Prahou a zároveň Slovanským hradištěm Hůrka, kde na nás čeká pobyt v přírodě s mnoha krásnými výhledy do krajiny i města mezi dvěma hrady od památné rotundy sv. Petra a Pavla. Brzy po svém otevření se stezka stala oblíbenou vycházkou pro místní a mnoho návštěvníku přichází opakovaně.
V sobotu se můžeme přenést o několik století ho historie a starou kupeckou stezku si projít tak, jak vypadala v době své největší slávy. Svoji pouť můžete zahájit v sobotu 17. června kdykoliv mezi 13. a 16. hodinou. První stanoviště je na Masarykově náměstí u kašny, kde je první stanoviště.
zdroj: PhDr. Alois Žižka, Občanský spolek Hůrka a Radyně