Cílem paliativní péče je zajistit pacientům důstojný odchod
Paliativní péče, zdroj foto: Pixabay
Paliativní péče, zdroj foto: Pixabay

Cílem paliativní péče je zajistit pacientům důstojný odchod

7 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Paliativní péče, tedy péče o pacienty na konci života, představuje zásadní aspekt moderního zdravotnictví. Jejím hlavním cílem je zlepšit kvalitu života pacientů, kteří čelí vážným a nevyléčitelným onemocněním. Tato forma péče se soustředí na zmírnění bolesti a nepohodlí, psychosociální podporu a poskytování důstojného a respektujícího prostředí pro pacienty a jejich rodiny. A i jí se věnují ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Paliativní péče není pouze o léčbě fyzických symptomů, ale také o emocionální a duchovní podpoře. Zahrnuje komplexní přístup, který respektuje individuální potřeby a preference každého pacienta. Klíčovým prvkem této péče je komunikace a sdílení informací mezi lékaři, pacienty a jejich rodinami, což pomáhá vytvořit plán péče, který je nejvhodnější pro každou konkrétní situaci.

Paliativní péče nabízí pacientům s nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo konečném stadiu prožít život tak, jak si přejí. Cílem je zmírnit jejich bolest tělesnou, ale i duševní, poskytnout pomoc sociální i psychologickou a podpořit v těžkých chvílích také jejich rodinu a nejbližší. Konziliární tým paliativní péče působí ve FN Plzeň od roku 2022, letos se pro klienty nově otevřela i ambulantní část. Jak práce paliativního týmu probíhá? Podívejte se v reportáži.

zdroj: Fakultní nemocnice Plzeň