Další uzavírka v Plzni, tentokrát na jednom z hlavních tahů. Potrvá celé prázdniny
Plzeňská tramvaj číslo 4, ilustrační foto, zdroj foto: Plzeňské městské dopravní podniky
Plzeňská tramvaj číslo 4, ilustrační foto, zdroj foto: Plzeňské městské dopravní podniky

Další uzavírka v Plzni, tentokrát na jednom z hlavních tahů. Potrvá celé prázdniny

27 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

Tradiční plzeňská prázdninová únikovka bude tentokrát hodně vypečená. Plzeň se totiž připravuje na rozsáhlou opravu vozovky na Klatovské třídě, páteřní komunikaci města. Práce v úseku sady Pětatřicátníků – Sukova spustí Ředitelství silnic a dálnic už  v pátek 5. července a výměna povrchu silnice potrvá do 31. srpna.

V této době bude průjezd po Klatovské od Lochotína možný jen na křižovatku u Hlavní pošty. Objízdná trasa poté povede kolem OC Plzeň Plaza, na Domažlickou ulici a přes Borská pole. Současně se od 5. července do 2. srpna bude opravovat světelná signalizace na křižovatce Klatovská – U Trati – Borská, v tomto termínu tak budou na křižovatce zakázána všechna levá odbočení.

„Vím, že nikoho z nás uzavírky netěší, a opravdu vnímám, že to je zátěž pro občany i řidiče. Bohužel všechny tyto projekty je nutné zrealizovat, ne za vším stojíme my jako město, ale jsou to i další správci komunikací a další subjekty. Povrch Klatovské při zatížení, jaké na ní je, by se měl měnit alespoň jednou za 15 let a nyní k tomu dochází dokonce po delší době. V případě semaforů na křižovatce U Trati – Borská hrozí do půl roku kolaps zařízení, pokud nyní nedojde k opravě, signalizace je ve velmi špatném stavu,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar s tím, že prázdniny jsou pro klíčové opravy nejvhodnější, neboť prokazatelně ve městě klesá o třetinu dopravní zátěž oproti normálnímu stavu.

Opravu Klatovské v části sady Pětatřicátníků – Sukova zajišťuje pro Ředitelství silnic a dálnic společnost EUROVIA a.s. Stavba je rozdělena do čtyř etap. Začíná v úseku sady Pětatřicátníků – Tylova, pokračovat poté budou úseky Tylova – Borská, Borská – za křižovatku s ulicí Zikmunda Wintra a Hruškova – Sukova včetně obou křižovatek. Hotové úseky budou postupně uváděny do provozu. Vzhledem k délce stanovené objízdné trasy se dá předpokládat, že si zvláště místní řidiči budou hledat zkratky přímo v centru. Například ulicemi Husova a Korandova. Při takto zvýšeném provozu by ale mohl nastat problém při výjezdu z Kotkovy ulice do Husova náměstí. Proto spustí Správa veřejného statku města Plzně na křižovatce Husova – Kotkova provizorní světelné signalizační zařízení, a to od 5. července.

„Akce ŘSD nebude jedinou stavbou na Klatovské v průběhu prázdnin, pokračovat bude oprava plynovodu. Ten se sice mění v místech chodníku, kvůli technice a zajištění bezpečnosti pracovníků firmy tak musí být vždy uzavřen jeden jízdní pruh na Klatovské. Výměna plynovodu proběhne v úseku Smetanovy Sady – ulice U Trati, a to v pěti etapách. Začíná se 10. července s částí Smetanovy Sady – Americká,“ přiblížil náměstek Aleš Tolar. Následovat budou od 1. 8. do 22. 8. etapa Americká – Havlíčkova ulice, od 22. 8. do 3. 9. Havlíčkova – nám. T. G. Masaryka, od 3. 9. do 24. 9. úsek nám. T. G. Masaryka a od 24. 9. do 11. 10. nám. T. G. Masaryka – ul. U Trati.

Ovlivnit dopravu v lokalitě kolem Klatovské může také oprava Purkyňovy ulice, jejímž investorem je Správa veřejného statku města Plzně. Ta bude v úseku až do Škroupovy ulice včetně křižovatky opravována za plné uzavírky, práce startují 3. srpna a potrvají minimálně do konce letošního roku.

Menší komplikace řidičům, ale i cestujícím MHD by mohla způsobit výměna kolejí v úseku Klatovské před Hlavní poštou směrem na Lochotín, která je v plánu od 8. do 26. července. Nicméně se stavební firmou je domluveno, že práce budou v úseku probíhat pouze mimo dopravní špičky, tedy zhruba od 9 hodin ráno do 13 hodin odpoledne, kdy bude provoz sveden do jednoho pruhu. V době špiček pak zůstane průjezd dvěma pruhy. V souvislosti s touto akcí bude ve dnech 20. a 21. července výluka, přepravu cestujících zajistí náhradní autobusy.

  • zdroj: Mgr. Eva Barborková, město Plzeň