Známe 15 nejnavštěvovanějších turistických cílů v Česku. Dva z nich najdete v našem kraji
Jubilejní brána, zdroj: Plzeňský Prazdroj
Slavná brána do Prazdroje, zdroj foto: Plzeňský Prazdroj

Známe 15 nejnavštěvovanějších turistických cílů v Česku. Dva z nich najdete v našem kraji

27 června, 2024 3 Od Pavel Žižka

Česká republika ukrývá řadu nádherných míst. I proto po ní tak rádi cestujeme. Ať už dáváte přednost přírodě nebo památkám, vždy jste malým dílkem do statistiky návštěvnosti. I v našem kraji přitom najdete místa, která turisty lákají opravdu hodně.

V celostátním žebříčku nejnavštěvovanějších turistických cílů agentury CzechTourism se dva plzeňské turistické cíle umístily na 12. a 13. místě. Z mimopražských je přeskočil pouze areál Dolních Vítkovic, Aqualand Moravia, Safari ve Dvoře Králové a zoo ve Zlíně a Ostravě. Téměř 530 tisíc návštěvníků zamířilo v roce 2023 do Plzeňského Prazdroje. Necelý půlmilion lidí si našel cestu také do Zoologické a botanické zahrady města Plzně.

Návštěvnost turistických cílů každoročně sleduje agentura CzechTourism. Absolutním vítězem se v roce 2023 stal Pražský hrad, následovaný lanovkou na Petřín a pražskou zoo. Nejnavštěvovanější atraktivitou v Plzni se stal pivovar Plzeňský Prazdroj, zamířilo do něj o 13 % návštěvníků více než v roce 2022. Úspěch zaznamenala na 13. místě také plzeňská zoo, která se zároveň stala pátou nejnavštěvovanější zoologickou zahradou v Česku.

„Loňský rok byl z pohledu turismu pro Plzeň velice úspěšný. Sportovní terminologií jsme překonali hned dva rekordy. Turisté v místních hotelích a penzionech strávili rekordní počet nocí a zároveň v Plzni přenocovalo nejvíce tuzemských turistů v historii. Navíc sedm z deseti nejnavštěvovanějších turistických cílů v Plzeňském kraji se nachází v Plzni a nejbližším okolí, což jasně dokládá, že máme turistům co nabídnout,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Co se týče návštěvnosti atraktivit v Plzeňském kraji, prvních pět příček obsadila Plzeň. Po pivovaru a zoo se na třetí místo dostal plzeňský DinoPark. Ten je zároveň nejnavštěvovanějším z celé sítě DinoParků v Česku. Následovaly jej Science centrum Techmania na čtvrtém a Farmapark U Toma na pátém místě.

Vysokou návštěvnost v celostátních žebříčcích zaznamenaly plzeňské turistické cíle i v jednotlivých tematických kategoriích. V kategorii Věda a technika se na druhé příčce umístil Plzeňský Prazdroj, následovaný na osmém místě Science centrem Techmania. V kategorii Věže a rozhledny se těsně pod stupni vítězů se na čtvrtém místě umístila věž katedrály sv. Bartoloměje.

Vůbec poprvé bodovala Plzeň také v kategorii Architektura. „Mezi desítku nejnavštěvovanějších architektonických památek se na devátém místě s 15 000 návštěvníky probojovaly plzeňské Loosovy interiéry. Je to turistický produkt, který od svého vzniku ušel dlouho cestu. První dvě zrekonstruované místnosti bývalého bytu Voglových se návštěvníkům otevřely před deseti lety. Nyní máme v Plzni tři pravidelně přístupné prohlídkové trasy a tím rozhodně nekončíme,“ doplnila náměstkyně primátora pro cestovní ruch Lucie Kantorová s odkazem na připravovaný projekt rekonstrukce domu Huga Semlera na Klatovské třídě 19. Vzniká zde nové zážitkové muzeum osvobození Plzně. Součástí expozice bude také Loosem navržený hudební salon a navazující pánský salon s jídelnou.

zdroj: Mgr. Hana Josefová, město Plzeň