Redaktoři Kudyznudy našli 14 míst po celé ČR, kde pozorovat noční oblohu. Jedno i v našem kraji
Noční obloha, zdroj foto: Pixabay
Noční obloha, zdroj foto: Pixabay

Redaktoři Kudyznudy našli 14 míst po celé ČR, kde pozorovat noční oblohu. Jedno i v našem kraji

26 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

Redaktoři Kudyznudy myslí i na romantické duše i na milovníky hvězd a vesmíru. V jednom z posledních článků totiž přišli se čtrnácti místy ve čtrnácti krajích České republiky, kde pozorování noční oblohy stojí za to. Jedno takové místo tak našli i v našem kraji a druhé vlastně na jeho hranici.

Oblast tmavé oblohy v přírodním parku Manětínská. Znalcům to řekne mnohé. Odlehlý region, daleko od světelného znečištění je jedním z nejlepších míst v celé naší zemi, kde lze pozorovat noční oblohu. Tolik hvězd jako tady na mnoha místech ve střední Evropě neuvidíte. Řídce osídlená oblast neprodukuje v noci mnoho světla, a tak uvidíte i ty hvězdy, které jinde zaniknou ve fotosmogu. Manětínská oblast tmavé oblohy tak opravdu stojí za to. Redaktoři Kudyznudy navíc naprosto správně zvou na bivakovací místo v oblasti bývalé osady Umíř. Tady uprostřed lesů a pod hvězdnou oblohou je spaní pod širákem opravdu zážitek.

A ta pozvánka vlastně na hranici Plzeňského kraje? Podobně vyhlášenou oblastí tmavé oblohy jsou Brdy. Opět tu máme hluboké odlehlé lesy takřka bez fotosmogu, kterým dává punc romantiky nedávné vojenské využití severní části naší nejmladší chráněné krajinné oblasti. Okolí vyhlášených Padrťských rybníků nebo vrcholu Nad Maráskem v jižní části Brd jsou další místa, kde si hvězd chtiví romantici určitě přijdou na své. Vyzkoušejte!

zdroj: Kudyznudy