Den otevřených dveří, omráčená křepelka i nová krmítka – to je podzim v plzeňské Záchranné stanici živočichů

Den otevřených dveří, omráčená křepelka i nová krmítka – to je podzim v plzeňské Záchranné stanici živočichů

10 října, 2022 0 Od Pavel Žižka

Jestli někde určitě nezahálí, je to plzeňská Záchranná stanice živočichů. Nejen, že jim rozhodně neubývá práce s nalezenými zvířaty, ale připravují tu i tradiční ornitologickou procházku a den otevřených dveří.

Podzimní ornitologickou procházku povede Lubomír Volter v sobotu 15. října z hráze Boleveckého rybníka. Zájemci tu budou mít sraz v 8.30 a těšit se mohou i na  ukázku odchytu a kroužkování s Milanem Paiskerem a Den otevřených dveří v Záchranné stanici živočichů Plzeň. Ta bude veřejnosti otevřena od 11 do 16 hodin. Tady bude možné se dozvědět vše podstatné o činnosti Dobrovolného ekologického spolku ochrana ptactva, například i o jeho posledních akcích.

Zachráněná křepelka

30. září to byl například výjezd k dalšímu zajímavému zvířecímu pacientovi, který narazil do budovy proskleného hotelu na Rokycanské třídě, kousek od hlavního vlakového nádraží Plzeň. Omráčenou a dezorientovanou křepelku polní našla zcela náhodně maminka s dvěma dcerami. Křepelku pohotově odchytily, zavřely do papírové krabice a ochotně počkaly do příjezdu ochránců. Z této lokality se nejednalo zdaleka o první nález křepelky polní. Křepelky totiž podle všeho v rámci přirozeného tahu a přesunu do teplých krajů táhnou hlavně v souvislém porostu zeleně, zejména podél železničních kolejí a vodotečí. Bohužel koleje i řeky je zavedou i do měst, kde na ně pak číhají nebezpečné nástrahy a pasti.

V záchranné stanici se křepelka za dva dny vzpamatovala. Následně byla okroužkována a vypuštěna zpět do volné přírody. Snad jí hejnko neodtáhlo příliš daleko anebo se stihla přidat k jinému. Plzeňané se mohou těšit i na další nezvyklé opeřené návštěvníky města. Po křepelkách totiž budou Plzní protahovat sluky lesní, ty ale se ale pohybují hodně při vodě a podél plzeňských řek.

Nová krmítka

Zima se blíží, a tak je čas se na ni připravit. Majitelé krmítek již pomalu nakupují slunečnici a lojové koule a ochránci ze Záchranné stanice se snaží co nejdříve osadit nové  krmítko pro drobné ptáky do Borského parku. Karel Makoň starší a Karel Makoň mladší pracují na novém prototypu obřího krmítka, které by mělo nahradit jedno z již 22 let fungujících stojanových krmítek v Borském parku.

Doslova monstrózní a blbuvzdorné krmítko se rodí pomalu, jelikož je třeba propojit hned několik podstatných podmínek a parametrů zároveň. Jeho tvůrci počítají s tím, že do měsíce by mělo být krmítko hotové a nainstalované přímo na místě.

Problémy s krmítkem ale plzeňští ochránci přírody řešili i na druhé straně Plzně. Poté, co obrovský jehličnatý strom padl přímo na jejich stojanové krmítko v Lochotínském parku a zcela jej zničil, využili stávající ocelové patky a narychlo zrepasovali krmítko jiné. Dnes je krmítko opět na svém místě a k nerozeznání od původního.

zdroj a foto: Karel Makoň