Dnes to bude asi vážně divoké. Pozor na extrémní bouřky a doprovodné jevy
Bouřka, ilustrační foto, autor: Alexandre Bringer, zdroj: Pexels
Bouřka, ilustrační foto, autor: Alexandre Bringer, zdroj: Pexels

Dnes to bude asi vážně divoké. Pozor na extrémní bouřky a doprovodné jevy

22 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

Počasí si na nás dnes chystá velkou přehlídku. V odpoledních hodinách má teplota šplhat až k 35°C, nejvyšší pak má být u nás na západě Čech. Ještě nebezpečnější jevy však mají přijít v souvislosti se studenou frontou, která nad Plzeňsko dorazí večer.

Služby varující před nebezpečnými meteorologickými jevy se dnes od rána předhánějí s výstrahami. Čeští i evropští meteorologové varují před bouřkami, které mají být prakticky v celých Čechách a v přilehlých oblastech Německa až extrémní.

Naprosto dokonale pak vše shrnuje příspěvek na Facebookové stránce Varování před nebezpečnými meteorologickými jevy:

„V Německu budou během odpoledne vznikat velmi silné supercely (Německá meteorologická služba mluví o výskytu krup nad 5cm, nárazech větru 130km/h a v neposlední řadě možnosti vzniku silnějších tornád) & (z našeho pohledu především v teplém sektoru tlakové níže – střední Německo).

Tyto supercely se budou při svém postupu na západ shlukovat, ,, vytvářet ,, meziměřítkový systém MCS, který bude orientován do linie SQL, popřípadě luku BOW ECHO / KOMA ECHO. Tím tato bouře bude ztrácet potenciál na produkci lokálních větrných jevů (tornáda), avšak nabírat potenciál na produkci plošných větrných jevů (hůlava 80-140km/h).
Tento systém zasáhne v nejvyšší síle především západní, severozápadní, severní a střední Čechy a to v první polovině noci (21-01)!!!!
Prosíme o sledování aktualit všech serverů o počasí! Zajistěte volně ležící předměty na zahrádkách, chalupách a zahradách. Ven vycházet / vyjíždět jen po kontrole radaru a se vší odpovědností.
Včerejší systém, který zasáhl jižní partie České Republiky, putoval 1500km ze Švýcarska až do Maďarska a to v podmínkách, které byly mnohem slabším odvarem těch dnešních! Je tedy vidět, jaký extrémní náboj je v atmosféře. Nechceme strašit, ale dnes se prostě očekávají újmy na majetku, proto prosím dbejte extrémní opatrnosti. Popřejme si štěstí, snad vše dobře dopadne!“
Že není na místě situaci jakkoli zlehčovat dokládá i jiný příspěvek na stránce Meteo včasné varování:
„Předpokládáme, že nastanou velice extrémní podmínky, které budou právě v našem okolí. Taková situace nastává jednou za několik let. Naposledy nejvyšší stupeň upozornění byl z naší strany vydán 24. června 2021, kdy Moravou prošlo tornádo. Tím nechceme rozhodně nikoho strašit ale vše nasvědčuje tomu, že v ten den bylo z naší strany vloženo upozornění na velice silné až extrémně silné bouřky a pak víme co se vytvořilo. Veškeré hodnoty, co jsou potřebné pro divoké počasí, budou ideální ke vzniku mohutných supercel.“
zdroj: Varování před nebezpečnými meteorologickými jevy, Meteo včasné varování