Město Plzeň prodává dřevo
Rozmanipulované dřevo k prodeji, zdroj foto: město Plzeň
Rozmanipulované dřevo k prodeji, zdroj foto: město Plzeň

Město Plzeň prodává dřevo

23 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP) nabízí k prodeji palivové dřevo z městských lesů. Zájemci si ho mohou koupit buď již připravené k odvozu, tedy pokácené, rozmanipulované a složené u lesních cest nebo i rozřezané a naštípané na malé kusy složené do transportních klecí. Mohou se ale také vydat do lesa a dřevo si po předchozí domluvě s hajným vytěžit tzv. samovýrobou, což je nejlevnější varianta.

„Lidé si stromy označené lesníkem sami pokácí a odvezou. Mohou tak významně ušetřit náklady na vytápění domů, chalup nebo chat. Zájemci o samovýrobu tak musí nejprve zkontaktovat hajného, jenž má příslušnou oblast na starosti. Ten stromy vhodné ke kácení označí,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí, do jehož gesce spadá i péče o městské lesy.

Kontakty na revírníky jsou uvedené na webu https://telefony.plzen.eu/struktura/detail/16-87643-87644?typ=1.

SVSMP rovněž nabízí prodej již vyrobeného dřeva, které je složené u cesty, a to rovněž po předchozí domluvě s příslušným lesníkem. „Nabízíme ovšem také už naštípané dřevo, zakoupit jej lze v areálu lesní školky Čtyrák na Bílé Hoře. Zájemci mohou kontaktovat Ondřeje Filipa na telefonním čísle 725927293,“ informoval Milan Sekáč, vedoucí oddělení městských lesů.

Doplnil, že další možností je nákup dřeva z tzv. probírek. „Správa veřejného statku v lesích pravidelně dělá druhovou a zdravotní segregaci. I toto dřevo je možné zakoupit. Ve většině případů se jedná o čerstvé, slabé dříví, tzv. nehroubí o průměru do 7 centimetrů. V tomto případě a v případě samovýroby platí, že je ideální, pokud dřevo rok až dva schne,“ uzavřel.

Aktuální ceník dřeva je zveřejněný na webových stránkách www.svsmp.cz v sekci Prodej.

zdroj: Mgr. Barbora Hájková, město Plzeň