Do Plzně míří útočník se zkušenostmi z NHL
Luke Adam, zdroj foto: Straubing Tigers
Luke Adam, zdroj foto: Straubing Tigers

Do Plzně míří útočník se zkušenostmi z NHL

25 července, 2023 0 Od Pavel Žižka

33 let, téměř 100 startů v NHL. To je vizitka kanadského centra, který podepsal smlouvu s plzeňskou Škodou. Luke Adam se k týmu připojí začátkem srpna a jistě posílí ofenzivu modrobílých.

„Luke hrál spoustu let v Německu a stabilně dělal téměř 40 bodů na sezónu. Počítáme s ním do první nebo do druhé lajny. Má výbornou střelu, navíc je silný v předbrankovém prostoru i u mantinelu. Věříme, že bude velkou posilou,“ říká k podpisu jednoleté smlouvy s Lukem Adamem sportovní manažer HC Škoda Plzeň Tomáš Vlasák.

Sám kanadský útočník své angažmá ve městě piva vítá: „Slyšel jsem o Plzni jen skvělé věci, takže když jsem se rozhodoval o své nadcházející sezóně, a Plzeň se ozvala, velice mě to zaujalo. Jsem opravdu šťastný, že jsme se domluvili,“

Luke Adam prošel draftem NHL v roce 2008. Na řadu přišel již ve druhém kole jako celkově čtyřiačtyřicátý. Tehdy si jej vybralo Buffalo. V mládežnických reprezentacích vyrůstal s hráči jako Jordan Eberle či Taylor Hall, společně pak na mistrovství světa juniorů v roce 2010 dosáhli na stříbrné medaile. Na stejném turnaji se potkal i s vrstevníky Pavlem Francouzem, Janem Kovářem, Tomášem Kubalíkem či Jakubem Jeřábkem. V kanadské juniorce, konkrétně v týmu Cape Breton Screaming Eagles, dokonce v jednom dresu nastupoval s Janem Piskáčkem, s nímž se v Plzni opět potká.

Hned v další sezóně poprvé nakoukl do NHL. V devatenácti utkáních dal tři branky a jednou asistoval. V AHL navíc stihl v sedmapadesáti duelech bilanci 29+33. Celkem v nejslavnější hokejové soutěži světa odehrál v pěti sezónách devadesát zápasů s bilancí 15 branek a 11 gólových přihrávek.

V sezóně 2016/17 se přesunul do Evropy. V Německu šikovný forvard strávil posledních sedm sezón a vždy vyprodukoval nejméně třicet kanadských bodů. Naposledy v dresu Straubingu 39 (18+21). Před čtyřmi lety pak s Mannheimem dokonce  zvedl nad hlavu mistrovský pohár.

zdroj: HC Škoda Plzeň