Domažlická nemocnice získala ocenění za zajištění bezpečnosti zdravotníků během covidové pandemie
zdroj: Nemocnice Plzeňského kraje

Domažlická nemocnice získala ocenění za zajištění bezpečnosti zdravotníků během covidové pandemie

14 listopadu, 2022 0 Od Pavel Žižka

Nástup Covidu byl velkou zkouškou především pro nemocnice a jejich zdravotníky. Domažlické nemocnici se podařilo zajistit jim v tomto ohledu bezpečné pracoviště, díky čemuž zabodovala v odborné soutěži Bezpečná nemocnice, když získala třetí místo.

Ocenění si její zástupci převzali v uplynulých dnech v Jihlavě. Hlavním garantem a vyhlašovatelem soutěže je totiž Kraj Vysočina. Soutěž byla vyhlášena v roce 2020 a téma posledního ročníku znělo tehdy velmi aktuálně „Covid-19 – Co dal a vzal?“. Jenže byla to právě pandemie covidu, která celé dva roky vyhlášení výsledků odkládala. Kvůli ní si i Domažlická nemocnice převzala ocenění až nyní.

„Přihlásili jsme se s projektem, který definuje přesné postupy zajištění bezpečnosti zdravotníků, jež se setkávali ať už přímo s infekčními pacienty na covidových odděleních, tak i se suspektními pacienty v rámci dalších pracovišť včetně ambulancí. Popisuje způsob používání ochranných pomůcek, způsob kontaktu s pacienty a dalšími kolegy a rovněž způsob dekontaminace, když zdravotník opouští rizikový prostor,“ popisuje manažerka kvality Domažlické nemocníce a spoluautorka bezpečnostních postupů Monika Hubáčková.

Připomněla, že pro nemocnici v Domažlicích se stala pravidla práce v rizikovém prostředí na dlouhé měsíce naprosto stěžejním materiálem. Nemocnice totiž vzhledem k vysokému výskytu onemocnění v regionu i vzhledem k tomu, že se v roce 2021 stala na dva měsíce takzvaně covidovou nemocnicí, patřila ke zdravotnickým zařízením s velkým obratem covidových pacientů a na bezpečnost zdravotníků musel být kladen velký důraz.

Na prvním a druhém místě v soutěži skončily Nemocnice Jihlava a Všeobecná fakultní nemocnice Praha.

zdroj: Nemocnice Plzeňského kraje