Domažlická nemocnice má nové odběrové místo pro dárce krve
Nové odběrové místo v Domažlické nemocnici, zdroj: Domažlická nemocnice
Nové odběrové místo v Domažlické nemocnici, zdroj: Domažlická nemocnice

Domažlická nemocnice má nové odběrové místo pro dárce krve

6 dubna, 2023 0 Od Pavel Žižka

V Domažlické nemocnici bylo nově zprovozněno stálé odběrové místo dárců krve. V první den provozu sem přišlo osm dárců. Příští úterý jich bude minimálně deset a počty se budou dále navyšovat. Na první odběry se přišel podívat i hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a domažlický starosta a místostarosta, pánové Radek Wiesner a Viktor Krutina. Poslední jmenovaný se otevření zúčastnil i jako dárce a slíbil, že pokud mu zdraví dovolí, bude nové odběrové místo navštěvovat pravidelně.„Už minulý týden jsme dělali nějaké zkušební odběry, ale ostrý provoz začal až dnes. Protože je to ale pořád začátek, navíc dnes i za přítomnosti hostů a médií, tak jsme dnes pozvali jen omezený počet dárců, aby tu zbytečně nečekali. Jak se ale postupně odbavení dárců zrychlí, budeme frekvenci zvaní zkracovat, a pokud bude dost dárců a zájem, tak rozšíříme i provozní domu. Nyní je odběrovým dnem úterý a zatím od 7 do 9 hodin,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Hubáček s tím, že nemocnice bude dočasně odebírat jen opakované dárce, kteří už krev dávají. „Jakmile si ale provoz, jak se říká, sedne, začneme zvát i prvodárce. Začínáme v režimu, aby byl provoz plynulý a hlavně aby se dárci cítili komfortně.“
Hejtman Rudolf Špoták chtěl také darovat krev. Kvůli zdravotní indispozici ale nemohl. „Jsem z Domažlic, takže se určitě zastavím, až budu fit. Darovat krev je správná věc. Každý člověk ji má v těle několik litrů a zde odevzdá jen 450 mililitrů. Množství, které může pomoci uzdravit nebo i zachránit život. A nikdo nikdy z nás neví, zda jednou nebude krev sám potřebovat,“ uvedl hejtman.
V současnosti má odběrové místo v Domažlicích obsazené všechny vypsané dubnové termíny a zájemci se začínají objednávat na květen. Celkem se rezervovalo už 50 zájemců. Není ale vyloučeno, že se v dubnu ještě další termíny přidají, pokud se frekvence odběrů zvýší. „Do budoucna očekáváme, a to je hlavní důvod zprovoznění odběrového místa, že se v regionu a zejména mezi mladými lidmi zvýší zájem o dárcovství krve a že odběrů budeme postupně každý měsíc dělat 150 až 200. To je náš, věřím, reálný odhad,“ doplňuje ředitel nemocnice.
V první den dohlížela na správné provádění anamnéz a administrativu také vedoucí lékařka transfuzního oddělení Klatovské nemocnice Jana Zítková. „Vyšetření i odběry probíhaly hladce a se všemi náležitostmi. Personál v Domažlicích je připraven. Krev z tohoto odběrového místa budeme sice zpracovávat v Klatovech, ale následně může být použita opět pro léčbu nebo při operacích pacientů v Domažlicích. Je dobře, že nové odběrové místo vzniklo,“  uvedla lékařka.

zdroj: Bc. Patrik Pátek, Plzeňský kraj