Domažličtí hasiči obnovili obrazy na Vavřinečku
Domažličtí hasiči s novým obrazy na Vavřinečku, foto: Jiří Strašek
Domažličtí hasiči s novým obrazy na Vavřinečku, foto: Jiří Strašek

Domažličtí hasiči obnovili obrazy na Vavřinečku

18 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Dobrovolní hasiči nemusejí zachraňovat pouze životy a majetek ohrožený živly. Oltářní obrazy Panny Marie a svatého Floriána, které byly ukradené z poutního kostela svatého Vavřince na Veselé hoře u Domažlic, byly v sobotu při Vavřinecké pouti navráceny zpět na své místo. Tyto obrazy však nebyly originály, nýbrž fotokopie pořízené právě domažlickými dobrovolnými hasiči.

„Velice nás všechny zasáhlo, když jsme v dubnu tohoto roku zjistili, že byl odcizen i obraz svatého Floriána. Jde o patrona hasičů a umístění tohoto obrazu na poutním místě, kam každý rok chodíme při Vavřinecké pouti, abychom drželi stráž s prapory, je zvláštně symbolické. S obnovou tohoto obrazu jsme si chtěli aktivně a osobně pomoct. Vždyť svatý Florián a svatý Vavřinec jsou patroni hasičů, proto pro nás má toto místo symbolický význam,“ uvedl Luboš Mleziva, starosta domažlických dobrovolných hasičů.

Financování obrazů bylo podpořeno zejména dobrovolnými hasiči samotnými, kteří na tyto účely organizují sbírku mezi svými členy. Již v minulém roce se například tito hasiči spojili a přispěli na zakoupení pozemku na Baldově domažlickému CB klubu.

Po dohodě s farářem Giergou a díky jeho vřelému postoji k novým technologiím byly zhotoveny fotokopie původních obrazů, které byly následně vytisknuty na plátno. Fotografie původních obrazů byly zvětšeny a upraveny grafikem, takže nové obrazy by měly mít ještě výraznější a jasnější barvy než originály.

Kopie obrazů byly slavnostně předány během sobotní mše, kdy je posvětil plzeňský biskup mons. Tomáš Holub. Následně byly umístěny na oltáře na místo ukradených obrazů, kde nyní září ve své nové podobě.

zdroj: Josef Babor, město Domažlice