Dům přírody Brd se už chystá na první návštěvníky
Lovecký zámeček Tři Trubky, Dům přírody Brd, foto: Pavel Žižka
Lovecký zámeček Tři Trubky, Dům přírody Brdy, foto: Pavel Žižka

Dům přírody Brd se už chystá na první návštěvníky

8 července, 2023 4 Od Pavel Žižka

Návštěvnické a informační centrum vzniká v areálu loveckého zámečku Tři trubky u Strašic na Rokycansku. Expozice bude umístěná v exteriéru areálu, zejména v jeho hospodářských budovách. První návštěvníky Dům přírody přivítá na začátku srpna.

Výstavou v Domě přírody, která bude rozdělená do tří kapitol, provedou návštěvníky dva maskoti. Bude to Brdský mravenec a dobrý duch Fabián. První kapitola příběhu návštěvníkům vysvětlí, jak se příroda vrchoviny mění a přetváří v jednotlivých ročních obdobích. Brdy vojenské, je označení další části expozice, kde se návštěvníci přenesou o sto let zpátky. Součástí této expozice bude i do interiéru vestavěný bunkr, v jehož střílnách poběží videoprojekce. Odtud se lidé přemístí do místnosti, kde se dozvědí více o armádní správě i hospodaření Vojenských lesů a statků. Pirátské truhlice s poklady pak zájemcům připomenou ta největší přírodní bohatství Brd.

Dům bude dále nabízet prostory pro vzdělávací a volnočasové aktivity. Obnoví se také bývalá vodní elektrárna a po okolí bude mobiliář pro venkovní aktivity, zejména dětí. Okolím povedou nové pěší cesty, jedna z nich do Strašic, kde jsou tři větší parkoviště.
Zdroj: Kudyznudy, Vojenské lesy a statky