Počasí nás zkouší. I dnes bude v našem kraji nejtepleji
Jasno, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Jasno, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Počasí nás zkouší. I dnes bude v našem kraji nejtepleji

9 července, 2023 0 Od Pavel Žižka

Nejteplejší den dosavadního průběhu letošního roku je tu. Vlna veder vrcholí. Včera byla nejvyšší teplota v rámci celé republiky naměřena v Plzni, a to rovných 34°C. Dnes bude ještě tepleji.

„Po zadní straně oblasti vysokého tlaku nad střední Evropou k nám bude ještě zesilovat příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu,“ tak zní informace Marty Suché z Českého hydrometeorologického ústavu. V praxi to bude znamenat teploty mezi 33 a 36°C a jasnou nebo skoro jasnou oblohu. A Plzeňsko bude opět patřit k místům s nejvyšší teplotou nejen v rámci kraje, ale i v rámci celé České republiky.

V souvislosti s tím odborníci doporučují zvýšit příjem tekutin, zejména ve formě nealkoholických a neslazených nápojů, a omezit pobyt venku v poledních a odpoledních hodinách. To nejen kvůli teplu, ale i kvůli vysoké míře UV záření. Zároveň platí opatření v souvislosti s dlouhotrvajícím suchem. Určitě například nerozdělávejte oheň v přírodě.

Drobná úleva by měla přijít v pondělí. Přes naše území přejde studená fronta, která přinese přeháňky a bouřky. Deště ale nebude moc a ani ochlazení nebude kdovíjak citelné. Teploty kolem třicítky nás budou provázet minimálně týden.

zdroj: Český hydrometeorologický ústav