Dům sociální péče Kralovice se rozrůstá
Dům sociální péče Kralovice, zdroj: dspkralovice.cz, foto: Bc. Libor Formánek, DiS.
Dům sociální péče Kralovice, zdroj: dspkralovice.cz, foto: Bc. Libor Formánek, DiS.

Dům sociální péče Kralovice se rozrůstá

9 ledna, 2023 0 Od Pavel Žižka

V Domě sociální péče v Kralovicích a v jeho okolí vládne ruch a pracovní nálada. V říjnu tu stavební společnost zahájila výstavbu nové budovy D a brzy se začne rekonstruovat i sousední budova B.

Díky přístavbě nového pavilonu D se kapacita Domu sociální péče zvýší o 36 pokojů s 54 lůžky. Rekonstrukce sousední budovy B začne v dubnu. V ní se přestaví část interiéru a doplní především technické zázemí pro nové technologie, jako jsou automaticky řízené nádrže na požární a pitnou vodu nebo prostory pro servery. Investorem stavby za téměř 193 milionů korun bez DPH je Plzeňský kraj.

Práce společnost SWIETELSKY stavební zahájila loni v polovině října. Hotovo má být příští rok v létě. To už kolem povedou i nové komunikace a auta půjde zaparkovat na nové parkoviště. Realizovány budou i opěrné zdi, retenční jezírko či přeložky a přípojky inženýrských sítí a vrty pro tepelná čerpadla.

„Vzhledem k tomu, že stavba skončí až v příštím roce, smlouva se zhotovitelem zahrnuje i tzv. inflační doložku. Ta bude reagovat na vývoj cen stavebních materiálů,“ zdůrazňuje Martin Záhoř, náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí, investic a majetku.

Dokončeny jsou zatím hrubé terénní úpravy pro budoucí objekt D, kde jsou hlubinně založeny železobetonové piloty, a větší část základových pasů. „Trochu nás zdržela kanalizační stoka pod půdorysem této budovy, o níž jsme nevěděli. Vyřešilo se to jejím přeložením,“ hodnotí úvodní měsíce stavebních prací Jan Kutač, ředitel oblasti Sokolov, závodu Pozemní stavby Západ společnosti SWIETELSKY stavební.

Hlavní objem stavebních prací připadá na letošek. Jejich součástí budou i hlubinné vrty pro tepelná čerpadla typu země-voda, která sníží závislost domova na vytápění zemním plynem.

„Nepředvídatelné okolnosti se snažíme obratem řešit. I proto stavba už v posledních měsících roku 2022 nabrala velmi dobré tempo. To chceme držet, protože projekt je poměrně rozsáhlý a stále je před námi spousta práce,“ dodal Jan Kutač.

Dům sociální péče v Kralovicích poskytuje pobytové sociální služby osobám se zdravotním postižením i domov se zvláštním režimem. Investice rozšíří jeho kapacitu a umožní zvýšit kvalitu poskytovaných služeb. „V novém pavilonu budou jen jedno a dvou lůžkové pokoje a lepší zázemí pro personál. Zvýšením kapacity reagujeme na potřeby regionu, které vyšly jako závěry ze schůzek k plánování sociálních služeb na Kralovicku,“ uzavřel Martin Záhoř, náměstek hejtmana Plzeňského kraje.

zdroj: Ing. Helena Frintová, Plzeňský kraj