Peter Grünberg – držitel Nobelovy ceny z Plzně
Peter Grünberg, foto: Forschungszentrum Jülich - http://www.fz-juelich.de, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2902348

Peter Grünberg – držitel Nobelovy ceny z Plzně

9 ledna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Když v souvislosti s Nobelovou cenou hovoříme o Češích, obvykle padnou jména Jaroslavů Heyrovského a Seiferta. Znalci pak možná vysypou jména Karla Čapka nebo Václava Havla, kteří byli nominováni na Nobelovu cenu míru, ovšem ocenění nezískali. Na našem území se však narodil ještě další držitel Nobelovy ceny. Peter Grünberg si však dětství na Plzeňsku zřejmě moc rád nepřipomínal.

Plzeňské dětství

Držitel Nobelovy ceny za fyziku se narodil 18. května 1939 v Plzni a dětství prožil v nedaleké Dýšině. Snadno lze podle jeho jména odhadnout, že patřil k tehdy početné německé menšině. Jeho otec byl inženýr narozený v Rusku a od roku 1928 pracoval v plzeňské Škodovce. Po válce byla celá jeho rodina spolu s ostatními Němci internována a následně odsunuta do Německa. Během internace v listopadu 1945 Grünbergův otec zemřel a pohřben je v jednom z hromadných hrobů v Plzni. Nehezké vzpomínky na rodné město.

Od roku 1946 žil Grünberg v Německu. Nejprve v Lauterbachu v Hesensku, kde studoval gymnázium. Doktorský titul získal v roce 1969 na Technické univerzitě v Darmstadtu. V sedmdesátých a osmdesátých letech pracoval na řadě univerzit v Kanadě, ve Spojených státech, v Německu a v Japonsku a habilitoval na Kolínské univerzitě roku 1984. Od roku 1972 byl členem Výzkumného centra v německém Jülichu.

Úspěšný fyzik

Jeho hlavní oblast zájmu zní pro většinu lidí poněkud nezáživně. Věnoval se fyzice pevných látek. Studoval zejména tenké vrstvy látky a magnetismus v mnohavrstvých strukturách. V roce 1988 pak objevil jev obří magnetorezistence. Toto zvláštní slovo laikovi nic neřekne, ovšem i pro něj má dnes obrovské uplatnění. Tento objev umožňuje mimo jiné číst data uložená na harddiscích. Čtete-li tedy tento článek na počítači, velmi pravděpodobně má v sobě zařízení vyrobené na základě výzkumu Petera Grünberga. Ten v roce 1994 získal patent na zařízení založené na tomto jevu a o deset let později odešel do důchodu.

Nobelova cena za fyziku z roku 2007 rozhodně nebyla jediným oceněním, kterého se mu životě dostalo. O rok dříve byl Evropským patentovým úřadem a Evropskou komisí zvolen Evropským vynálezcem roku, obdržel Wolfovu cenu za fyziku, Japonskou cenu a mnoho dalších.

Jeho takřka filmový životní i profesní příběh se definitivně uzavírá v roce 2018, když 7. dubna v nedožitých 79 letech v západoněmeckém městě Jülich umírá.

 

zdroje: Wikipedia, Aldebaran

foto: Forschungszentrum Jülich – http://www.fz-juelich.de, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2902348