Elektromobily budou v Plzni parkovat zdarma i nadále
MG 4, zdroj foto: MG Motor
MG 4, zdroj foto: MG Motor

Elektromobily budou v Plzni parkovat zdarma i nadále

4 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Podpora elektromobility a ekologické dopravy může vypadat různě. Nemusí jít pouze o dotace, ale třeba i o různé slevy související s provozem auta. Majitelé elektromobilů tak například nemusí platit dálniční známku a někde ani za parkování. Například město Plzeň prodloužilo úlevu z placení krátkodobého parkovného majitelům elektromobilů.

Auta, která jsou označena registrační značkou elektrického vozidla, mají nyní na území Plzně parkování do 24 hodin zdarma. Toto pravidlo na konci letošních prázdnin mělo skončit, ale plzeňští radní se rozhodli jej prodloužit až do konce srpna roku 2025.

„Prodeje elektro aut se i u nás zvyšují, zatím ale ne takovým tempem jako v cizině. Plzeňský registr řidičů zatím na území našeho města eviduje přibližně pětistovku elektrických vozidel. Dokud nebude četnost nízkoemisních aut v poměru k ostatním na patřičné úrovni, je v zájmu města majitele šetrných vozidel s nízkými emisemi zvýhodňovat. Proto jsme se rozhodli pravidlo bezplatného parkování po třech letech existence prodloužit o další dva roky a pak uvidíme, jaká bude situace a jak s výjimkou naložíme dál,“ řekl Aleš Tolar,“ náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Má-li vozidlo emise pod 50g CO2/km, může jeho majitel zažádat o speciální registrační značku s označením EL. Tento parametr splňují všechny elektromobily a také některé plug-in hybridy, dále vozidla na vodíkový pohon. Změna registrační značky není povinná, záleží na majiteli vozidla, zda si na něm ponechá klasickou registrační značku, nebo si zažádá o vydání speciální. Vozidla označená registrační značkou elektrického vozidla budou i nadále považována za vozidla s platným parkovacím oprávněním.

zdroj: Mgr. Barbora Hájková, město Plzeň