Janek Ledecký, Ocho Ríos a další zahrají pro klášter Chotěšov
Klášter Chotěšov, zdroj foto: obec Chotěšov
Klášter Chotěšov, zdroj foto: obec Chotěšov

Janek Ledecký, Ocho Ríos a další zahrají pro klášter Chotěšov

4 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

V Chotěšově to v sobotu 5. srpna bude žít. Bohatý program pro celou rodinu je přichystaný na tradiční akci Večer pro klášter Chotěšov.

I letos budete moci nahlédnout do kláštera, a to i do míst, kam se jindy nepodíváte. Na pódiu v zahradě a v kapitulní síni bude znít hudba všech žánrů a přichystaný je také program pro děti.

Výtěžek letošního ročníku Večera pro klášter Chotěšov bude věnován na rekonstrukci největší nástropní fresky v západních Čechách od věhlasného barokního malíře Františka Julia Luxe. Ten ji dle dochovaných pramenů vytvořil v průběhu let 1754 – 1755. Námětem malby je „Putování řeholnic k bohu“. Jde tedy o jakési zpodobnění řádového života, jehož smyslem a cílem byla cesta k bohu.

Freska prošla nákladnou rekonstrukcí v letech 1991 až 2001. Aktuálně je nutné zabezpečit ji před další vlivy, které byji mohly nově znehodnocovat. Nutností je výměna oken, zajištění půdních prostor nad freskou, výměna elektroinstalace a v neposlední řadě i renovace dvouramenného schodiště, na které malba symbolicky navazuje.

V rámci Večera pro klášter Chotěšov zahraje například Janek Ledecký, Faux Pase Fonet, Show Time nebo Ocho Ríos. Ve vnitřních prostorách jsou přichystány komorní koncerty skupiny Jentet a Vlaďky Bauerové. Vydat se budete moci i na prohlídky kláštera, podzemní štoly, krovů nebo historického sklepení. Děti zabaví pohádka, lukostřelba nebo program od spolku Uzlík. Připraveny jsou i další výstavy, občerstvení, stánek s vínem nebo kavárna.

Zdroj: Kudyznudy, Spolek Chotěšovská vlna