Největší svého druhu ve střední Evropě: Expozice požární ochrany ve Zbiroze
Expozice požární ochrany Zbiroh, foto: Pavel Žižka
Expozice požární ochrany Zbiroh, foto: Pavel Žižka

Největší svého druhu ve střední Evropě: Expozice požární ochrany ve Zbiroze

24 července, 2023 0 Od Pavel Žižka

Zbiroh jako cíl prázdninových výletů zná skoro každý. Zámek ale není jediným místem, které se tu dá navštívit. Nedaleko zámku najdete areál Hasičského záchranného sboru, který ukrývá opravdovou bombu. Největší expozici vojenské techniky svého druhu v Evropě.

Existuje několik věcí, na které můžeme být jako Češi hrdí. Činnost profesionálních i dobrovolných hasičů a její tradice je jednou z nich. Expozice požární ochrany ve Zbiroze o tom přesvědčí i dosavadní pochybovače. Zaujmout je musí už její první část věnovaná historii boje s červeným kohoutem. Důmyslné i více než 200 let staré stroje sloužící k eliminování ohně dokládají také odvahu tehdejších hasičů. K vidění je tu rozsáhlá sbírka pojízdných i přenosných stříkaček či koněspřežných i motorových hasičských vozů převážně tuzemské, ale i zahraniční výroby. Do zdejší expozice se však podařilo zařadit i letité žebříky, hadice, jejich pračky, navijáky a mnoho dalšího.

Druhá část monitorující moderní hasičskou techniku začíná pomyslně po druhé světové válce. Nejstarší exempláře vystavené na třech a půl tisících metrech čtverečních jsou totiž z padesátých let minulého století. Kromě legendárních Tater 805, 148 nebo 815, Pragy RN nebo Škody 706 tu na vás čeká méně známá technika nebo upravené osobní vozy východní, západní i tuzemské provenience a jako bonbónky například hasičské vznášedlo, motorový člun, sněžná fréza a dokonce hasičské letadlo Z-37 Čmelák a vrtulník MI 2. Najdete tu také několik informacemi doplněných scén naaranžovaných tak, jako by právě probíhal zásah hasičských jednotek.

Třetí část je, na rozdíl od předchozích dvou, umístěna v exteriéru. Naleznete tu techniku, která se do interiérů nevešla, nebo by tam tolik nevynikla. Kromě vozů s výškovou technikou tu stojí také dvaasedmdesátitunový hasičský tank SPOT 55 použitelný tam, kam se kolová technika nemá šanci dostat.

Expozice své návštěvníky v samostatném objektu seznámí i s historickými prostředky dnes již zaniklé civilní ochrany a úkoly ochrany obyvatelstva prostřednictvím názorných ukázek a předmětů , které ji dokumentují. Mohou také zavítat do opravdového plně vybaveného krytu, určeného pro nouzové ukrytí obyvatelstva a do zařízeného podzemního velitelsko-štábního pracoviště.

Cestou z areálu se nezapomeňte podívat do buňky u východu. Je věnována specialistům na vyšetřování příčin vzniku požárů a vyšetřování samotnému. Ne, že by si oko motoristického fandy pošmáklo na zdejší výstavě ohnisek, ale jako prevence před neopatrným jednáním to tu slouží dokonale. Roztavené žehličky a výbuchem poničené tlakové lahve vyvolávají minimálně respekt.

Expozice je otevřena od května do konce září od úterý do pátku mezi 9. a 16. hodinou po předchozí telefonické domluvě, o víkendech i bez objednání, a to od 9 do 17 hodin. Celý areál je bezbariérový a jeho součástí je i kapacitně nadstandardní parkoviště. Návštěvu sem vřele doporučuji!

zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR