Animáničky se budou v Plzni rozdávat i letos
Animánie 2022, zdroj foto: Animánie
Animánie 2022, zdroj foto: Animánie

Animáničky se budou v Plzni rozdávat i letos

16 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Od 16. do 19. listopadu 2023 se Moving Station v Plzni otevře všem, kteří mají rádi animovaný film. Festival Animánie je potěší malé i velké mezinárodní soutěžní přehlídkou krátkých filmů, které vytvořili děti a mladí animátoři do 26 let.

Návštěvníky ale čekají i projekce celovečerních animovaných novinek, skvosty z archivů, nálož animačních a herních dílen nebo oblíbená game zóna s nejnovějšími tituly herních tvůrců. Chybět nebude ani platforma pro učitele a lektory animace. Téma letošního 18. ročníku zní Ven ze tmy.

„Taky jste se jako děti báli tmy? A pak zjistili, že ve tmě vše jen vypadá trochu strašidelněji než na světle? Světlo hraje ve filmu velkou roli – vytváří atmosféru, ladí kompozici, vykresluje postavy. Chceme si letos se světlem a stínem pohrát, naučit se s nimi pracovat a také se inspirovat různými technikami,“ řekla ředitelka Festivalu Animánie Lenka Špačková.

V soutěži se utká na 150 krátkých filmů z celého světa, které vytvořili děti a mladí tvůrci. Do 22. září je stále ještě možné přihlásit do soutěže vlastní film na libovolné téma. „Hlásit se mohou kolektivy, třeba ze ZUŠ, ale i děti, které filmy natáčí samy doma. Soutěží se v několika kategoriích a technické zpracování nemusí být vždy to hlavní. Porotu zajímá originalita, hravost a autentičnost snímků,“ upřesnila produkční festivalu Alena Čadová. Všechny filmy, které budou z přihlášených vybrány do soutěže, uvidí v rámci projekcí i návštěvníci Festivalu Animánie.

Vítězové, které určí odborná porota, si z Plzně odvezou festivalové ceny Animáničky a ti nejlepší navíc i licenci Dragonframe 5 a bezdrátovou klávesnici. Také letos se bude udělovat Cena Honzy Příhody, na památku dlouholetého ředitele festivalu.

Úspěšně se rozvíjí novinka posledních ročníků, herní sekce. Děti a mladí tvůrci mohou stále ještě přihlašovat svoje videohry do game zóny, která bude po celou dobu festivalu k dispozici návštěvníkům. V soutěži her mohou tvůrci poměřit své síly s ostatními herními vývojáři a rovněž získat ocenění. Registrace je otevřena do 15. října.

zdroj: Daniela Vítová, festival Animánie