Klášterní kostel na domažlickém náměstí dostane novou střechu
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Domažlicích, zdroj foto: město Domažlice
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Domažlicích, zdroj foto: město Domažlice

Klášterní kostel na domažlickém náměstí dostane novou střechu

16 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Dominanta západní strany domažlického náměstí se dočká nové střechy. Začala totiž oprava domažlického  klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Částečně se na ní podílí i město Domažlice.

Město na ni majiteli objektu České provincii řádu sv. Augustina  z loňského rozpočtu přispělo 200 tisíci korunami. Domažlice mají s augustiniány uzavřenou smlouvu o pronájmu části konventu, která byla uzavřena na 30 let. V prostorách kláštera má tak své zázemí Základní umělecká škola Jindřicha Jindřicha. Město je zmíněnou smlouvou zavázáno za 30 let utratit 10 milionů korun na opravách objektu se souhlasem jeho majitele.

V roce 2021 byla takto opravena fasáda na severní straně objektu, o rok později na západní straně.

V souvislosti s probíhajícími stavebními pracemi povolila rada města vjezd do centra města nákladním autům stavbařů, která váží více než 5 tun. „Do 10. listopadu mohou na náměstí vjet čtyři auta, které firma potřebuje pro odvoz materiálu a stavbu lešení,“ uvedl starosta Stanislav Antoš. Jednotlivé vozy váží od 6,5 do 18 tun.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází ze 14. století. V polovině 18. století získal barokní podobu a poslední velké stavební úpravy doznal na konci 19. století.

zdroj: Josef Babor, město Domažlice