Hasiči, díky! Na Rokycansku jste vloni vyjeli skoro tisíckrát
Rokycanští hasiči, foto: Veronika Černá pro HZS Plzeňského kraje
Rokycanští hasiči, foto: Veronika Černá pro HZS Plzeňského kraje

Hasiči, díky! Na Rokycansku jste vloni vyjeli skoro tisíckrát

22 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka
Nejraději jsme, když o nich nevíme. Když je ale potřebujeme, zachraňují životy i majetek. A v loňském roce zachraňovali (nejen) na Rokycansku skutečně hodně. Řeč je samozřejmě o hasičích.

Celkový počet výjezdů profesionálních i dobrovolných jednotek hasičů v okrese Rokycany byl za uplynulý rok 889 událostí, z toho 706x vyjížděli profesionální hasiči z územního odboru Rokycany (stanice Rokycany a Radnice). Nejvíce zásahů tvořila technická pomoc, druhou nejčastější příčinou výjezdu profesionálních hasičů na Rokycansku byly dopravní nehody. Hasičům se podařilo uchránit majetek v hodnotě 44,4 milionu korun, a to s nasazením vlastního zdraví. Při všech událostech byli zraněni za rok 2023 dva hasiči.
Nejčastějším důvodem výjezdu profesionálních hasičů na Rokycansku jsou technické pomoci, za loňský rok jich bylo 464, tedy 52 procent všech zásahů. Na druhém místě jsou silniční dopravní nehody (156 případů, 17,55 procent). Na třetím místě jsou požáry, kterých bylo vloni 92, přes 10 procent zásahů. Za loňský rok nemuseli hasiči řešit žádnou živelnou pohromu (záplavy, větrná smršť, sesuv půdy, sníh). Ve 46 případech, kdy byli hasiči přivoláni, se jednalo o planý poplach. Hasiči vyjíždějí také k úniku nebezpečných chemických látek, v daném případě dominuje únik ropných produktů (33 případů).
Co se týká 92 požárů, způsobily škodu ve výši 22,876 milionu korun a uchráněny byly hodnoty ve výši 44,397 milionu korun. Nejvíce požárů bylo v červenci (15), následoval březen (14) a září (11). Při požárech nikdo nezemřel, zraněno bylo osm osob, evakuováno bylo 11 osob a tři osoby byly zachráněny. Nejvíce požárů bylo se škodou do 10 tisíc korun, požárů se škodou nad jeden milion korun bylo sedm.
Profesionální hasiči na územním odboru Rokycany mají 2 stanice, a to centrální hasičská stanice v Rokycanech a hasičská stanice v Radnicích.
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany