Hasiči testovali průjezdnost rokycanských ulic. Jak to dopadlo?
Těžká manipulace s hasičským vozem mezi zaparkovanými auty, zdroj: HZS Plzeňského kraje
Těžká manipulace s hasičským vozem mezi zaparkovanými auty, zdroj: HZS Plzeňského kraje

Hasiči testovali průjezdnost rokycanských ulic. Jak to dopadlo?

14 prosince, 2022 0 Od Pavel Žižka

Štědrý den a Silvestr každoročně prověří připravenost hasičských jednotek po celé zemi. Oba tyto dny se přitom kvapem blíží, a tak se i Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje poctivě připravuje. Vyrazil například přímo s vozem do ulic Rokycan, aby zjistil, jestli se tudy k zásahu vůbec dostane.

„Notnou dávku slovní pyrotechniky musela včera zachytit kabina automobilového žebříku z rokycanské stanice.“ Touto nadsázkou začíná zpráva k celé akci na oficiálním facebookovém účtu HZS Plzeňského kraje. A z těchto slov je patrné, že na nesprávně zaparkovaná auta ledabylých řidičů hasiči naráželi celkem často. Tato bezohlednost je pro hasiče nejen nepříjemností, ale v důsledku může vést až ke škodám na majetku a zdraví v místech, kam mají hasiči namířeno.

Zákon o silničním provozu jasně stanovuje, že zaparkovat na daném místě lze pouze v případě, pokud zůstane volný pruh o šířce tři metry v každém směru. Realita městských uliček plných zaparkovaných aut je samozřejmě zcela jiná, protože urbanisté ještě před několika desítkami let jistě nepředpokládali, že aut budeme mít tolik. Jenže právě ty tři metry jsou minimální šířka, kterou velký hasičský vůz pro projetí potřebuje. Nejen rokycanští hasiči proto vyzývají, abyste, až příště budete zdlouhavě hledat místo na zaparkování, byli ohleduplní k hasičům i k těm, komu jedou na pomoc. Pomozte i vy tím, že budete parkovat na místech k tomu určených a takovým způsobem, aby byl zachován průjezdný prostor široký alespoň tři metry.

zdroj: HZS Plzeňského kraje