Před 380 lety poznaly Rokycany význam slova decimace
Černá mohyla v Rokycanech, zdroj: Wikimedia
Černá mohyla v Rokycanech, zdroj: Wikimedia

Před 380 lety poznaly Rokycany význam slova decimace

14 prosince, 2022 0 Od Pavel Žižka
Před 380 lety zuřila v Evropě třicetiletá válka. I když si z dějepisu možná pamatujete, že její tehdejší poslední fáze nesla název válka švédsko-francouzská, neznamená to, že by Čechy byly těžkých časů ušetřeny. Jedna z nejošklivějších hrůz se tehdy odehrála v Rokycanech. Pochopíte díky ní, co znamená, když je někdo zdecimovaný.

Celá událost začala 2. listopadu 1642 v rámci tříhodinové bitvy u Breitenfeldu. Nedaleko saského Lipska se střelo švédské vojsko s císařskou armádou a drtivě zvítězilo. Z této bitvy dezertoval pluk Hanse Georga von Madlo, který ze Saska zamířil právě do Rokycan. Do města pod Kotlem a Žďárem se tak přesunulo několik stovek vojáků, jimž ubytování a stravu museli zajistit rokycanští občané. Když už jsme u toho decimování – ti sami byli zdecimováni švédským vojskem, které tu před třemi roky, v říjnu 1639 město vyrabovali a vypálili.

Dezertující Mandlonův jízdní pluk ale hrůzy teprve čekaly. Za dezerci měl být potrestán právě decimací – trestem, který se uplatňoval už ve starověkém Římě. Jeho principem bylo, že každý desátý voják bude odsouzen k trestu smrti, přičemž kteří konkrétní vojáci to budou, bylo stanoveno losem. Zdroje se různí v tom, jestli k exekuci došlo 28. listopadu nebo 14. prosince. Tradičně se však uvádí druhý termín, stejně jako počet devadesáti oběšených vojáků, jejichž těla visela na stromech při silnici z Rokycan na Litohlavy (někdy uváděno z Rokycan na Plzeň). Exekuci provedl kat Jan Mydlář mladší z Prahy. Dodnes toto hrůzné divadlo připomíná Černá mohyla – pomník Mandlonova pluku na křižovatce ulic Litohlavské a Mandlonovy. Tak až se někdy půjdete projít ke Klabavě nebo na Rokycanskou stráň, zkuste si připomenout, od jak šílené doby nás dělí ani ne 400 let.

zdroj: Wikipedia