Jako za starých časů: V plzeňské ZOO ožije statek Lüftnerka a přijedou sem řemeslníci
Řemeslo, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Řemeslo, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Jako za starých časů: V plzeňské ZOO ožije statek Lüftnerka a přijedou sem řemeslníci

15 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Plzeňská ZOO, to nejsou jen cizokrajná zvířata, ale třeba taky statek Lüftnerka, který návštěvníkům přibližuje vesnické hospodářství a historická řemesla. A právě o těch bude víkendový program.

Každoroční festival lidových řemesel a dovedností k užitku i potěše na Lüftnerce v Zoologické a botanické zahradě města Plzně se koná tuto sobotu 16. a neděli 17. září od 10 do 18 hod. Akce slibuje zajímavý program pro celé rodiny. Mlatci budou například mlátit obilí cepy, ke slovu se dostanou i kosy, chybět nebude tradiční praní prádla na valše.

Návštěvníci se mohou těšit i na ukázky dalších řemesel – své umění předvede například kovář, drátenice, hrnčíř… Z kapacitních a organizačních důvodů nebudou však všechny prezentace zastoupeny po oba dva dny. Většinu činnosti si bude možné vlastnoručně vyzkoušet. Například vykroužit hrníček nebo ozdobit perníček…

Pro děti jsou určeny tvůrčí dílničky a nově řemeslnické a objevitelské stánky s řadou interaktivních úkolů, otázek, poznávaček a soutěží. Mohou se stát na chvíli cukráři, pekaři, obuvnickými tovaryši…Na řemeslnické naučné soutěžní stezce budou mít příležitost si ověřit vědomosti o některých, dnes už třeba jen historických, řemeslech. Samozřejmě za správné odpovědi a splněné úkoly na ně čekají zajímavé ceny.

Sobotním bonusem bude ve 14 hodin folklorní vystoupení Tanečního klubu IMPRO Pionýrského oddílu Mikulka pod vedením Věry Řežábové. Oživlý statek se koná za finanční podpory Plzeňského kraje, Města Plzně a Nadace 700 let města Plzně. Po oba dva dny je vstup do zahrady za obvyklé vstupné.

zdroj: František Hykeš, Zoologická a botanická zahrada města Plzně