Městské koupaliště v Rokycanech, zdroj foto: město Rokycany
Kam o prázdninách v Rokycanech?
1 července, 2023Rokycany, známé jako město na demarkační linii, nenabízí jen Masarykovo náměstí s kostelem Panny Marie Sněžné, barokní kašnou, zbytky městského opevnění, měšťanské domy, radnici s obřadní síní, kde můžete vidět originál obrazu Alfonse Muchy, ale mohou nabídnout druhé největší přírodní koupaliště v České republice či největší nestátní vojenské muzeum v České republice – Muzeum na demarkační linii.
Městské koupaliště Rokycany
Přírodní koupaliště pod Husovými sady o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních je druhé největší v České republice a jedno z nejoblíbenějších v západních Čechách. Objem koupaliště je 24 tisíc kubíků s největší hloubkou 2,5 metru, 450 kubíků je objem brouzdaliště s hloubkou do 60 centimetrů. Koupaliště nabízí veškeré zázemí, včetně několika stánků s občerstvením.
Celodenní vstupné pro dospělého činí 100 korun, zlevněné 80 korun, děti do 6 let zdarma. Rodinné vstupné (2+2) vyjde na 280 korun. Vstup je možný platit platební kartou.
Otevírací doba o letních prázdninách: denně 9.00 až 20.00
Muzeum na demarkační linii – největší nestátní vojenské muzeum v České republice
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech je největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Na okraji Rokycan se díky podpoře města Rokycany a velení armády podařilo získat místo v bývalých kasárnách raketového pluku. Klíče od areálu byly slavnostně předány v rámci oslav Dne veteránů v Rokycanech 11. 11. 1997 zástupci města Rokycany a tehdejším velitelem pozemního vojska generálem Jiřím Šedivým symbolicky v čase ukončení první světové války v 11 hodin 11 minut. Pro veřejnost byl areál s prvními exponáty zpřístupněn 1. 5. 1998. Muzeum najdete v areálu bývalých kasáren raketového pluku v Rokycanech. Kolja, Tobruk, Obecná škola, Zdivočelá země, Vyprávěj, Lidice, to je jen kratičký výčet známých českých filmů a seriálů, ve kterých se objevila vojenská technika z Muzea na demarkační linii v Rokycanech. Dalších 190 kusů zcela pojízdné vojenské techniky s daty výroby od roku 1918 do současnosti uvidíte ve výstavních expozicích muzea. Velkou vzácností z první republiky je např. štábní automobil Škoda 903 Superb, četnický autokar Walter a replika obrněného automobilu Tatra vz. 30. Za zmínku však stojí i technika z II. světové války jako např. legendární Willys MB, GAZ 67, tank T-34, protiletadlová děla a houfnice.
Otevřeno je o prázdninách denně od 9 do 17 hodin. V září je otevřeno jen o víkendech.
Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech
Na jižním okraji Rokycan v místech bývalého vojenského cvičiště vznikla obora s divokými koňmi a zubry, kteří pomáhají navrátit zdejší krajinu opět do rovnováhy. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje. Bývalé vojenské cvičiště v Rokycanech je evropsky významnou lokalitou, kde žijí vzácní živočichové a rostou chráněné rostliny. Vzácné území pomáhají udržovat od podzimu 2019 exmoorští divocí koně a od ledna 2020 zubři. Jedná se o stádo šesti koní a tří zubrů. Speciální péči zvířata nevyžadují. Nesmí se vůbec dokrmovat, člověk jim zajistí pouze dostatek vody a minerálů. Výběh pro zvířata je rozdělen na dvě části, mezi kterými vznikla lávka, jenž slouží jako vyhlídkové molo. Obora s koňmi a zubry leží na jižním okraji města, kudy protéká Rakovský potok, v něm žije rak kamenáč. Na území se vyskytují také skokan štíhlý, ropucha obecná, užovka obojková či ťuhýk obecný. Ze vzácných druhů rostlin zde roste kosatec sibiřský, upolín nejvyšší nebo žluťucha lesklá.
Rozhledna Kotel
Doslova z ptačí perspektivy se můžete pokochat pohledem na Rokycany a okolní krajinu z rozhledny na vrchu Kotel. Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 575 metrů a vede k ní modrá turistická trasa, která je vhodná i pro rekreační turisty a rodiny s malými dětmi. Rozhledna vysoká 28 metrů je otevřena celoročně a neplatí se na ni vstupné.
Zdolej čtyři vrcholy
Na turistickou sezonu (od dubna do září) město Rokycany připravilo pro občany i návštěvníky akci Zdolej čtyři vrcholy. Za obejití Kotle, Žďáru, Vršíčku a Čiliny získají účastníci dřevěné upomínkové kolečko od města a děti navíc sladkost. V Informačním centru města Rokycan se zájemci prokáží čtyřmi fotografiemi daných vrcholů.
Hvězdárna Rokycany
Hvězdárna se nachází na Oseckém vrchu v severním okraji města nad místní nemocnicí v nadmořské výšce 400 metrů. K dispozici je technika od malých přenosných přístrojů až po dalekohled s průměrem hlavního zrcadla 508 mm v severní kopuli. Přístroji je možné pozorovat noční oblohu (Měsíc, planety, dvojhvězdy, hvězdokupy, galaxie, mlhoviny) a ve dne Slunce (fotosféra, chromosféra). O každém úkazu se dozvíte spoustu zajímavostí, přijďte se podívat. Z odborné činnosti se hvězdárna věnuje především systematickému pozorování zákrytů, zejména hvězd planetkami. Nic vám to neříká? Přijďte, určitě se dozvíte více.
Do 31. srpna 2023 je vstupné pro všechny 20 korun. Otevírací doba: https://www.hvr.cz/oteviraci-doba/
Muzeum Dr. Bohuslava Horáka
Rokycanské muzeum se už od svého založení v roce 1905 specializuje na historii, etnografii, paleontologii a přírodovědu. Tomu odpovídá i charakter jeho stálých expozic. V rámci prohlídkové trasy jich navštívíte rovnou šest. Vedle expozic pořádají výstavy a přednášky. Přes léto můžete navštívit např. výstavu Křídla Rokycan– Letiště Rokycany – historie v obrazech nebo Náš soused brouk – výstava fotografií Vlastimila Procházky. Od roku 2016 má muzeum novou výstavní síň, která vznikla po rekonstrukci bývalé muzejní budovy v ulici Josefa Knihy. Zde je možné vidět aktuálně výstavu ke 150. výročí založení školy.
Rokycanské parky
Park U Plzeňské brány: I v centru města se můžete ocitnout v klidném prostředí parku, ve kterém na vás dýchne historie i moderna. Park se nachází u kostela Nejsvětější Trojice a z části je zbudován na starém hřbitově. O tom svědčí několik významných náhrobků, zrekonstruovaná márnice a v neposlední řadě Fitzova hrobka. To vše je doplněno o několik moderních prvků, jako je například fontána ve tvaru stuhy, vše doplněno lavičkami pro posezení. V letních měsících park nabízí stín a klidné místo pro relaxaci. V parku se nachází také kostel Nejsvětější Trojice.
Park U Rakováčku: Rakovský potok, pojmenovaný po mimořádně početné populaci chráněného raka kamenáče, neomezuje žádné uměle narovnané koryto. Nyní si tok žije vlastním životem a klikatí se nově vytvořeným Parkem u Rakováčku. Potůček překrývají dřevěná plata či lanový mostek, aby se dalo volně přecházet z levé strany břehu na pravou. Na potoce najdeme i průtočné tůně. Snížené části širokého složeného koryta předchází negativním dopadům povodňových průtoků. Okolí tvoří pečlivě zvolené rostliny tvořící travnaté i květnaté louky. Park doplnily i výsadby domácích druhů stromů, keřů i bylin. Krajinářsky pojaté znovuoživení okolí potoka uprostřed zástavby tak nabízí prostor pro příjemné strávení volného času v horkých dnech nejen díky herním prvkům pro děti.
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany