Kapry z brdských Padrťských rybníků koupíte v Mirošově
Výlov Padrťských rybníků, foto: Vojenské lesy a statky
Výlov Padrťských rybníků, foto: Vojenské lesy a statky

Kapry z brdských Padrťských rybníků koupíte v Mirošově

15 prosince, 2022 0 Od Pavel Žižka

Padrťské rybníky možná znáte jako největší turistické lákadlo v Brdech. Zároveň jde ale i o dva nejvýše položené chovné rybníky široko daleko. Státní podnik Vojenské lesy a statky tu kapry chová ekologickým způsobem a nyní je nejen na štědrovečerní tabuli nabízí v Mirošově u Rokycan za cenu 99,-Kč/kg.

Rozšířený předvánoční prodej ryb z Padrťských rybníků spustí Vojenské lesy v pátek 16. prosince, kdy bude otevřeno od 13.00 do 16.00 hodin. V posledním týdnu před Štědrým dnem od pondělí do pátku pak budou mít rybáři z Brd otevřeno denně od 8.00 do 16.00 hodin.

„Mírně jsme zdražili, protože do cenotvorby musíme promítnout dražší energie na provoz sádek, paradoxně nám však ekologický management chovu pomohl udržet dobrou cenu. Na Padrťských rybnících se totiž hospodaří extenzivním způsobem bez přikrmování a úpravy chemismu vody. Proto se do ceny tolik nepromítá letošní výrazný růst cen krmných směsí,“ vysvětlil ředitel lesnické divize VLS Hořovice David Novotný.

Sádky vojenských lesů a statků v Mirošově se nacházejí v dostupné vzdálenosti od hlavního města Prahy i krajské metropole Plzně. Najdete je v Mirošově na Dobřívské ulici nedaleko vlakového nádraží. Zájem o kapry z Padrťských rybníků v posledních letech raketově roste, a to především kvůli přírodní kvalitě ryb.

„Padrtě jsou jedny z nejčistších chovných rybníků v republice. Leží ve vysoké nadmořské výšce a jejich přítoky nepotkaly na své cestě jakoukoliv civilizaci ani intenzivně obdělávanou zemědělskou půdu, jen čistou přírodu. Na rybnících nejsou již roky využívány intenzivní chovné metody, letos jsme přešli na přísně ekologický chov. Proto zde ryby také rostou déle a přirozeněji. Každý z dvojice rybníků se loví jen jednou za dva roky,“ popsal mluvčí VLS Jan Sotona.

Vedle kaprů budou mirošovické sádky nabízet amury, líny a dravé ryby, jejichž podíl je na Padrtích po přechodu na ekologický chov v osádce vyšší. V nabídce budou štiky, candáti a siveni. K mání zde budou také vánoční smrčky a borovičky s certifikátem PEFC, který dokládá, že jde o produkt trvale udržitelného lesního hospodaření, jež je šetrné k životnímu prostředí.

„Jde o stromky z výchovných zásahů, tzv. probírek a prořezávek, prováděných v brdských lesích, které je nezbytnou součástí péče o les a „prořeďují“ se jimi odrůstající porosty. Stromky tak nejsou produktem ekologicky diskutabilních plantážových produkcí. Jsou to české stromky, které rostou v českých lesích, nikoliv exotické cizokrajné dřeviny, původem z asijského Kavkazu,“ vysvětlil mluvčí Sotona.

zdroj: Vojenské lesy a statky